Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en iyi yatırım araçlarından biri borsadır. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası dünya borsasında da önemli bir yere sahiptir. Burada ülkemizin çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren holding ve şirketler yer alıyor.

Yatırımcılar bu firmalardan seçtikleri firmalara yatırım yaparlar ve şirketin değeri artarken kendi yatırımları da artar. Burada önemli olan yatırımcının iyi bir firma bulması ve yatırımını doğru yapmasıdır. Ayrıca borsa yatırımcısının taktiği de çok önemlidir.

Borsa Yatırımcısı

Borsa yatırımcısının taktiği ve borsaya bakış açısı borsaya yapacağı yatırımı şekillendirir. Borsada birçok farklı yatırımcı çeşidi bulunuyor. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Uzun vade yatırımcısı
 • Kısa vade yatırımcısı
 • Al sat yatırımcısı

Bu yatırımcıların taktikleri ve dolayısıyla yatırım yaptıkları hisseler farklılık gösterir. Örneğin uzun vade yatırımcısı geleceği olduğuna inandığı ve gelişme beklediği şirketin hissesini satın alır. Bu hisseyi uzun süre elinde tutar. Yatırım yaptığı şirketin gelişmesi son bulana kadar da hisseyi satmaz. Kısa vade yatırımcıları da belli dönemlerde belli sektörlere yatırım yaparak yatırımlarını şekillendirirler.

Borsada Hisse Sınıflandırması

Borsada hisseler birçok farklı kritere göre sınıflandırılır. Bunlardan birincisi faaliyet alanlarına göre sınıflandırılmasıdır. Bu sınıflandırma aşağıdaki gibidir;

 • Sanayi hisseleri
 • Holding hisseleri
 • Teknoloji hisseleri
 • Turizm hisseleri
 • Havayolu hisseleri
 • Madencilik hisseleri
 • Zirai hisseleri

Bu hisseler yine bu sektörlerde faaliyet gösteren firmalardan oluşur ve belli dönemlerde sektör bazlı yükseliş de gerçekleşir. Örneğin mayıs- eylül ayları arasında turizm ve havayolu şirket hisselerinde yükseliş beklenebilir.

Borsa İstanbul

Türkiye borsası olarak bilinen borsa İstanbul’da yatırımcı olmak için çeşitli banka ve aracı kurumlar ile hesap oluşturulmalıdır. Borsa İstanbul’da 538 şirket bulunuyor. Bu şirketler faaliyet alanlarına göre sınıflandırıldığı gibi hacimlerine ve büyüklüklerine göre de sınıflandırılıyor. Bist diye tabir edilen hisseler şu şekilde de sınıflandırılabilir.

 • Bist 30
 • Bist 50
 • Bist 100

Bu hisseler hacimlerine göre sınıflandırılmıştır. Bist 30 Borsa İstanbul’daki en büyük hacimli 30 firmayı Bist 50 en hacimli 50 şirketi ve Bist 100 en iyi hacimli 100 şirketi temsil eder. Yatırımcılar genellikle bu sınıflandırmaya da dikkat ederek yatırımlarını şekillendirirler.

Grafik Yorumlama

Borsada her hissenin mutlaka bir grafiği bulunur. Yeni nesil yatırımcılar bu grafiklere göre yatırımlarını yaparlar. Bu yatırımcılar günlük ve hatta iki saatte bir grafikleri inceleyerek yükseliş ve düşüş sinyali alırlar. Grafik yorumlamada en fazla kullanılan taktik te mum grafik yorumlamadır. Mum grafikte bulunan mumlar farklı anlamlara gelir ve yatırımcılara tüyolar verir.

Geleneksel Yatırımcı

Borsanın belli bir hacmini oluşturan geleneksel yatırımcılar genellikle grafikler ile uğraşmazlar. Bu yatırımcılar sermayelerini şirketlere göre yaparlar. Geleneksel yatırımcılar Bist 30 ve Bist 50’nin fazla dışına çıkmazlar ve bu yatırımcılar uzun vade yatırımcılarıdır. En az iki yıl bir hissede kalırlar ve büyük bir çoğunlukla da yatırımlarını korurlar.

Kaynakça

Lavivabet (2022, Jan 14). Lavivabet Giriş 2022. https://lavivabetgiris.com/