Teknolojinin hızlı gelişimi en fazla günlük hayatımızda kullandığımız cihazları etkilemektedir. Bir dönem hayatımızda bilgisayar bile yokken özellikle İnternet’in yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte her evde demirbaş haline geldi. Günümüzde ise cebimizde taşıyabildiğimiz, avuç içi kadar cihazlar üzerinden bilgisayarda yapabildiğimiz şeylerden daha fazlasını yapabilir hale geldik. Bu durumun oluşmasıyla birlikte artık hayatımızda ki birçok şeyi daha kolay yapabilir olduk ve gelişmeye devam ederek yeni şeyler öğreniyor olduk.
Cep telefonlarının egemen olduğu günümüzde özellikle mobil üzerinden yapılan çalışmalar dönemimize damgasını vurmuş durumdadır. Cep telefonlarının bu kadar yaygın bir şekilde kullanılması daha doğrusu cep telefonlarının İnternet erişimine sahip olabilir hale gelmesinden sonra “Mobil Uygulama” kelimesi hayatımıza girdi.
Mobil Uygulama Nedir?
Genelde masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarda görmeye alıştığımız birçok program başta olmak üzere hayatımıza yeni giren birçok uygulamanın mobil olarak hazırlanmasına “Mobil Uygulama” denmektedir. Mobil uygulama telefon, tablet ya da saat gibi dijital mobil cihazlarda çalışmak üzere tasarlanmış bir bilgisayar programıdır ya da farklı bir şekilde ifade etmemiz gerekirse bir yazılım uygulamasıdır.
Mobil Kodlama Geliştirme Kimler Tarafından Yapılır?
Mobil uygulamanın hazırlanabilmesi için yine web tabanlı tasarımlarda olduğu gibi kodlama yazmak gerekmektedir. Hazırlanacak bu kodlar Mobil Uygulama geliştirme uzmanı tarafından hazırlanarak kullanıma sunulmaktadır. Bu amaçla hazırlanan uygulamalar, temelde mobil cihazların daha kolay kullanılabilmesi ve bu uygulamalar sayesinde günlük hayatın daha kolay yaşanabilir hale gelmesine yardımcı olmak üzere tasarlanmaktadır.
Mobil uygulama geliştirme uzmanı tarafından hazırlanan mobil uygulamalar özellikle gelişmiş ya da gelişmekte olan firmalar tarafından rağbet görmektedir. Günümüzün gerekliliği halini almış olan bu uygulamalar sayesinde kullanıcılarla daha fazla iletişimde olabilme imkânı yakalayan firma sahipleri, rakiplerine olan farklarını gösterebilmek adına mobil uygulama hizmetinden faydalanmaktadır. Bu konuda özellikle Yazılım Şirketleri tarafından üretilen mobil uygulamalar sayesinde piyasada kendilerine yeni pazarlar bulabilen kurumsal firmalar, gelişmenin ve ilerlemenin bir gerekliliği olarak mobil uygulamaları kullanmayı arzu etmektedir. Bu konuda yazılımcıların gösterdiği yolda ilerlemeyi oldukça mantıklı bulmaktadırlar.