Güneşlenip bronzlaşabilmek için yaz, dört gözle beklenen bir mevsimdir. Fakat özellikle yaz aylarında güneşin yakıcı sıcağı ve ışınları vücudumuza zarar verebilmektedir. Bu sebeple de sağlıklı bir şekilde bronzlaşabilmek için güneş ışınlarını vücudumuza alırken dikkat etmemiz gerekir.

Güneşin Zararları Nelerdir?

Güneş her ne kadar vücudumuzdaki D vitamini eksikliğini giderse de her şeyin fazlasının zararlı olması gibi fazla güneşin de vücuda birtakım zararları vardır. Dolayısıyla güneşe ihtiyacımız olduğu kadar güneşten korunmaya da ihtiyacımız vardır. Bu duruma karşı aldığımız gözlük veya şapka kullanmak gibi önlemler işe yarasa da pek yeterli olmamaktadır.

Güneşten yayılan UVB ve UVA ışınları cildin yaşlanmasına, ciltte lekeler ve yanıklar oluşmasına sebep olduğu gibi sıcaklık çarpması, felç, kalp krizi ve kişide güneşe alerji varsa özellikle yüz bölgesinde olmak üzere vücut görünümünde değişimler gibi etkenlere de yol açabilmektedir. Bütün bunlar dışında psikolojik olarak da çok sıcak havalarda insanlar çok fazla terler ve bu durum da öz güven eksikliğine yol açar. Sıcak havalarda çalışma isteği de olumsuz yönde etkilenir.

Güneş Işınlarından Nasıl Korunuruz?

Güneş ışınlarından korunmak için en etkili yöntem güneş koruyucu kremlerdir. Güneşlenirken bu tarz kremler kullanmak aşırı yanmanın önüne geçecek ve bu sayede cildimiz zarar görmeden bronzlaşabilmek mümkün olacaktır. Fakat bu kremleri vücudumuz kolay bir şekilde emeceğinden çok fazla güneşe maruz kalınan ortamlarda 2 saatte bir yenilenmesi gerekmektedir.

Güneş kremleri dışında gözlerimizi güneşin zararlı ışıklarından korumak için güneş gözlüğü kullanmak da oldukça önemlidir. Eğer gözlük kullanmak isterseniz kaliteli gözlükleri tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde diğer gözlükler sizleri güneş ışınlarından korumayacak ve gözlerinizin daha çok yorulmasına sebep olacaktır. Başımıza güneşin geçmesini engelleyecek olan şapkalar da güneşten korunmak için tercih edilebilir.

Güneşlenirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bronz bir vücuda sahip olmak herkesin istediği bir şeydir. Fakat özellikle deniz, havuz gibi güneşe çok fazla maruz kalınan alanlarda bronzlaşmak uğruna yanlış güneşlenen ve güneş ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalanların sayısı oldukça fazladır. Güneşlenmeden önce dikkat edilmesi gereken ilk şey vücudumuzun güneşte kalma süresini tespit etmektir. Herkesin ten rengine göre güneşte kalma süreleri farklılık gösterir.

Beyaz tenli insanlarda bu süre 10 dakika iken buğday tenli insanlarda 15 dakika olabilmektedir. Eğer esmer bir tene sahipseniz bu durumda güneşte kalma süreniz 40 dakikaya kadar ulaşabilmektedir. Esmer tenlilerin güneş ışınlarından zararlı yönde etkilenme riski diğer ten rengine sahip insanlara oranla daha azdır. Güneşe çıkmadan önce kullanılan koruyucu kremler en az yarım saatte bir en fazla ise 2 saatte bir yenilenmelidir.

Güneşli havada şemsiye altında güneşlenmek de güneşin zararlı etkilerinin önüne geçmede yeterli değildir. Çünkü kumdan veya sudan gelen ışınlar hala etkisini göstermeye devam eder. Bu sebeple gölgede olduğunuzu düşünerek krem sürmekten şapka takmaktan veya gözlük kullanmaktan vazgeçmeyiniz. Bu etkenlere dikkat ederek güneşten kendinizi koruyabilir ve sağlıklı bir güneşlenme ile güzel bir bronzluk elde edebilirsiniz.

Kaynak: https://guvenilirbahis.vip/