Yayında olan birçok site eş zamanlı olarak içeriklerini aynı anda facebook ve twitter da paylaşıyor. Bu işlemleri manüel olarak yapmak elbette zor, WordPress sistemini kullananlar ise bunu eklentilerle halledebiliyorlar ancak her eklenti sisteminize ekstra bir yük demek. Sosyal medyada içeriklerin aynı anda paylaşılması sizin sayfalarınızın arama motorları tarafından hızlı index alabilmesi için önemli bir konu, nitekim sosyal medyanın gücünü yabana atamayız.

Sitenizde yazdıklarınızı aynı anda facebook ve twitter’da yayınlamak için aslında herhangi bir eklentiye ihtiyacınız yok dolayısıyla anlatacağım bu yöntemi uygulamak için illa da WordPress kullanıyor olmanıza gerek yok.

Facebook’ta tam da bu iş için süper bir uygulama var RSS Graffiti

Şimdi hemen facebooktan bir siteniz için bir sayfa oluşturun ve arama kutusuna RSS Graffiti yazarak bu uygulamaya izin verin.

Uygulama ekrana geldiğinde Add New Publishing Plan diyoruz ve plan adı giriyoruz sayfanızın adı da olabilir.

Ardından sol tarafta SOURCES kısmında ADD NEW e tıklıyoruz.

Blog sitemizin besleme adresini (RSS feed) yada site adresini giriyoruz ve add source tuşuna tıklıyoruz. Besleme adresleri (eğer feedburner kullanmıyorsanız) “sitemiz.com/rss.xml” şeklinde olur.

Önümüze bir pencere açılacak. Scheduling kısmında Uptading Frequency bölümü var. Bu blog gönderilerimizin hangi sıklıkla facebook sayfamızda paylaşılacağını ayarlıyor. Zaman dilimlerinden herhangi birini seçiyoruz. En kısa zamanda yayınlanmasını istiyorsanız As soon as posslible seçeneğini seçin. Ortada Maximum Post per Update kısmı var. Buda uygulamanın bir kerede ne kadar blog yayınını göndereceğini belirliyor. Bunuda System Maximum olarak işaretleyin. Save tuşuna tıklayarak uygulama ayarlarını kaydediyoruz.

Kaynak adresi belirlediğimize göre şimdi sıra geldi hedef sayfamızı seçmeye. Hemen sağ tarafta TARGET kısmının yanında ADD NEW kutucuğuna tıklıyoruz.

Yayınlarınızı durdurmak için on-of seçeneği de mevcut Rss Graffiti kısmı buraya kadar.

Twitter için ise bu kadar uğraşmıyoruz 🙂

http://www.facebook.com/twitter adresine giriyoruz facebookta paylaştıklarımız için twitter’da da aynı anda paylaşım yapılması için izin veriyoruz hepsi bu kadar.