Websiteniz Tib tarafından erişime kapatıldıysa ve yayına devam etmek ve arama motorları üzerindeki indexlerinizi kaybetmemek istiyorsanız 301 yönlendirme yapmalısınız.

Peki nedir bu sitenin erişime kapanma durumu?

Eğer illagel bir yayın yapıyorsanız, siteniz Türkiye’den erişime kapatılır. Diğer ülkelerden hala ziyaret edilebilir. Yani vpn ile sitenizi ziyaret edebilirsiniz. Siteniz Tib tarafından erişime kapandıysa, beyaz sayfa ve şöyle bir hata yazısı görebilirsiniz.

Yukarıdaki hata sayfası tib yemiş sitenin google chrome tarayıcısı ile ziyaret edilerek elde edilen görüntüsüdür.

Sitenizi Türkiye’den göremiyor olabilirsiniz ancak vpn kullanarak diğer ülkelerden görebileceğinizi söylemiştik. Yine google chrome için harika bir vpn eklentisinin linkini denemeniz için buraya bırakayım;

https://chrome.google.com/webstore/detail/touch-vpn-secure-and-unli/bihmplhobchoageeokmgbdihknkjbknd?hl=tr

301 yönlendirme nasıl yapılıyor?

En sağlıklı 301 yönlendirme işlemi için, öncelikle yeni alanadımıza eski sitemizdeki tüm veritabanı ve dosyaları taşıyoruz. Ardından eski sitemizin kök dizininde bulunan .htaccess dosyası hariç tüm dosyaları silebiliriz.

.htaccess dosyasını editör yardımıyla açıp aşağıdaki kodları, kendi eski alanadı ve yeni alanadına göre düzenleyip kaydedelim.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^eskialanadi\.com$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.eskialanadi\.com$
RewriteRule ^(.*)$ "https\:\/\/yenialanadi\.com\/$1" [R=301,L]

Yukarıdaki kodun açıklması tam olarak şu; eski sitemize www’lu www’suz farketmeksizin girildiğinde ve kök alanadının sonrasındaki tüm url’in devamını da kapsayarak yönlendir.

Örnek vermek gerekirse eski alanadınızda;

eskialanadi.com/deneme-test-sayfasi.html yapısına benzer binlerce url,

yenialanadi.com/deneme-test-sayfasi.html şeklinde tümü otomatik dönüşecektir. Bu sayede tek seferde binlerce sayfamızı yönlendirmiş oluyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra, google’da

site:eskialanadi.com şeklinde arama yaptığınızda tüm indexlerinizi bularak bir kaç tanesini ziyaret edin, sadece kök alanadının değiştiğini ve yeni adrese yönlendiğini göreceksiniz. Tabi bu denemeyi yaparken vpn açık olmalı yoksa yönlenmeyi göremezsiniz.

Ardından webmaster consolda eski alanadınızı yeni alanadınıza 301 olarak taşımalısınız. Bu konuyla alakalı bolca makale ve google da detaylı açıklama olduğundan geçiyorum.

Claudflare kullanıyorsanız orada da Page Rules sekmesi açıkken Create Page Rule butonuna tıklayarak yeni bir sayfa kuralı oluşturacağız.

Ardından Save and Deploy butonuna tıklayarak claudflare ayarlarımızı da tamamlayarak 301 yönlendirmemezi tamamlamış bulunuyoruz.