İsyanım var arkadaş 🙂 Şu facebook’da ki enteresan mesajlardan gına geldi.  Bir kaç arkadaşımla bu konuyu konuştuk da meğer o enteresan mesajlar tüm insanlığın genel sorunuymuş ! En etkin kullandığım sosyal ağ zımbırtısı olarak facebook’u diğerlerine nazaran sıkça kullanıyorum. Hatırı sayılır sayıda arkadaşım var yani hepsi tanıdık tamamen olması gerektiği gibi b.kunu çıkarmadan kullananlardanım.

Bazen gözleriniz ağrırda hani oturduğunuz koltukta şöyle bir geriye yaslanıp, ekranda ki tüm sekmeleri aşağı indirdikten sonra gözünü sevdiğim winamptan rastgele bir şarkı açarsınız, bir de sigara yakarsınızya,  şarkı da bilindik bir şeyse oh değmeyin keyfime tadında bir huzur patlaması yaşarsınız ya, işte tam öyle bir havadayken, müziğinde ki tınıları normal sesten ayırt edebilecek kadar sevdiğim bir şarkım facebook’un şu malum mesaj sesiyle bölündü. Kim la bu şimdi diyerek bakıverdim.

Beğenmedim Var mı Ötesi ?

Beğenmedim Var mı Ötesi ?

+Hüseyin *** : fotomu beğenir misin okan

İç ses: La sizi sayıyla mı verdiler, siz hiç bitmez misiniz.

-Okan IŞIK : beğenmez olur muyum delisin son paylaştığına mı?  nereye basıyoz aha iki kere çöktüm

+Hüseyin *** : hani ya beğendin geri vazgeçtin

-Okan IŞIK : ilkten butona sağlam abanamadım, sonra hatırın var sağlam olsun diye iki kez beğendim

+Hüseyin *** :hadi beğen şunu yaa

E şimdi diyeceksiniz sil kardeşim şu ergenleri kafan rahat olsun olmuyo abi olmuyo işte öyle. Bunu yapan bir ergen değil 30-35 yaşlarında mahallemizden kelli felli sakallı bi abi. Bizim Hüseyin abi işte, hepimizin abisi ah be Hüseyin abi sende mi

Hüseyin abi şimdi ben o fotoğrafını beğenince insanlık kurtulacak mı bi onu de bana hele diyorum. “Hıaaam.. dalga geçme bi olum ya” yanıtını alıyorum. Hüseyin abi saygılar…

Beğenmek göreceli bir şey değil miydi, yani herkes her konuda hemfikir olmayabilir diye felsefik bir muhabbet yok muydu? Yokmuş, artık beğeni sayılarıyla ölçülüyor saygınlık. Aklıma gelmişken forumlar! Evet ya forumlar onları unutmadım çok şey var yazacak gün bugündür ya Ümmet-i Muhammed!

Adam konu başlığı açmış;

Konu başlığı : Sitemin şeysine zamazingo kurdum değerli yorumlarınız lütfen!

Bunlarda değerli yorumlar;

x : Çok güzel olmuş benim kendi siteme kurduğum zamazingo daha afilli istersen bak LİNK

X1 : Gayet hoş hocam ancak ben şöyle yaptım imzamda ki siteye bakabilirsin

y : Daha güzel olabilirdi

Yukarıda ki konuyu açan kişi kendince beğendiği şeyi bi nevi kamu oyu yoklaması yaparak, ziyaretçilerin tepsini ölçmek  nabız tutmak istiyor olabilir yani şuan görünen o.

x kişisinin bu umrunda değil o bizim köy daha büyük derdinde hem linki de yapıştırıverirsem bunun altına üç beş demez bende ziyaretçi çekerimin peşinde.

x1 kişisi: İmzamda ki diyerek gizem uyandırmakta. Nerde lan bunun imzası dur şuna da tıkılayım. Oooh tıkılandın olm.

y kişisi o biraz marjinal, objektif olmaya çalışıyor gerçekten düşündüğünü söyleyerek olumsuz da olsa yardımcı olmaya çalışıyor. Aslında hiç beğenmedi ılımlı bir yorumla tepki çekmemeye çalışıyor. Forum kuralları bir müsaade etse neler diyecek üçüne de kim bilir. Ama tecrübe etmiş y kişisi bunu muhalefet olmak herkesi üstüne çekmek demek. Bizim beğenmemeye, bizim sevmeye hakkımız yok mu uleen. Yapılan her en acısız yorumunda, yorumu konu sahibi tarafından alıntılanarak, beğenmediysen yazma be kardeşim diye itilip kakılabiliyor. Hatta x ler topluluğu da üstüne geliyor. La hani bizim değerli yorumlarımızdı?  Biz her şeyi neden beğenmeye mecbur bırakılıyoruz, neden her şeyi onaylamaya mecbur bırakılıyoruz neden yahu ?

Bak mesela bizim amcaoğlu adam soruyo sorduğunda beğenmiş oluyorsunuz. Her yeni aldığı eşyayı sırf hava atmak için “nasıl güzel demi” diye sorunca ben bu sorusunu ne ara “evet güzelmiş” diye yanıtladığımı hatırlamıyorum. Halbuki “nasıl iğrenç demi” diye sorsa sorusuna yine onun açısından olumlu cevap vereceğim “evet iğrenç” diye. Çünkü almak istediği cevaba göre soru soruyor adam. Ben beğenip beğenmeme hakkımı kullanmak istiyorum, niye gasp ediyorsunuz bu hakkımı arkadaş!

Tuba, ayrıldığımız için rahat rahat yazabilirim bunu okuyacağını bildiğim için de başta yalakalıkla giriş yapıp akabinde zevkle seni incitmek istiyorum. Sonra tekrar paragraf başına dönersen sinirin geçebilir.

Ayağının bastığı toprağı yüzlerce defa öptükten sonra, benim güneşim ve saadetimin sermayesi Tuba sultanım. Benim çakma Hürremim Eğer siz, bu ayrılık ateşi ile yanmış, ciğeri kebap, sinesi harap olmuş, gözleri yaşla dolmuş, gecesini gündüzünden ayıramayacak kadar hasret denizinde boğulmuş biçareyi; aşkınızla, Ferhat ve Mecnun’dan beter olmuş âşık kölenizi sorarsanız, sultanımdan ayrı olduğumdan beri bülbül misâli âhım ve feryatlarım dinmemiştir. Kestik stop! Hani bana doğum gününde bir kazak almıştın ya alalı bulalı ben onu hiç beğenmedim, sen öyle bir sordun ki heyecanla, “inanmıyorum ya ne gerek vardı” demiştim. Ben onu gerçek anlamda söyledim gerçekten ne gerek vardı ala ala onu mu aldın o kazak bok gibiydi. Sıkıla sıkıla yanında da giymek zorunda kaldım, eve gidince hemen çıkarıyordum eskimesin diye değil lan harbiden giyilecek tarafı yoktu beğenmedim işte beğenmedim. Son zamanlarda kilo almıştın ya hani çok mu kilo aldım ya diye söyleniyodun, bende sana kilonun yakıştığını söylüyodum o da yalandı. Lan bi kere ben zayıfım boyum da uzun sen kısasın üzülme diye üzülmeyin diye şu anasını sattığımın dünyasında hep yalan söylemek zorunda mıyım beğenmedim o halini hiç iğrençtin. Lütfen hemen satır başı yap 🙂

Aklıma gelmişken baba, bizim Citroen Saxo’yu yıkarken sormuştun ya sessiz kalmıştım. Arbanın arkasına sağlı sollu biraderin ve benim adımı yazmışsın ya ben onu beğenmedim. Hayır “Citroen” yazısının üstüne kardeşimin adını yazıyosun da “Saxo”nun üstüne niye benim adımı yazıyosun, trafikte benim hakkımda nasıl bir mesaj vermeye çalışıyosun. Benim adımla Saxo kelimeleri neden altlı üstlü baba! Derdiniz lan, tamam herkesin babası yapar bunu ama baba onların ki Toyoto Corolla, evet onların da babalarıyla dalga geçiyorlar toyoto gibi adam diye ama benim günahım ne. Hem neden tüm babalar bunu yapar yahu? Beğenmedim baba sana da diyemedim o gün Hulusi Kentmen bakışın vardı üstünde incitemedim.

Abartma demeyin la ben varya bu kullandığım alfabeyi bile beğenmiyorum. Hayır şirinlerde ki somurtkanı geçtim biliyorum, ben diyemediklerimi diyorum. Bizim Osmanlıca yazıp Osmanlıca okumamız gerekirdi. Hem de düzden asıl ters olan bu yazı, bakmayın artık bize düz geliyor. Her şeyi beğendiğimiz için şimdi dedelerimizin atalarımızın mezar taşlarında ki isimlerini bile okuyamıyoruz. E öğren o zaman değil mi? Değil abi, ben sistemi de beğenmiyorum.

-Okan IŞIK : hüseyin abi ya

+Hüseyin **:

-Okan IŞIK : orda mısın abi

+Facebook Kullanıcısı :

-Okan IŞIK : Allah belanı vermesin abi ne diyim ya şuan ki halimi hiç beğenmiyorum.