Script satışlarınızda demo siteler kuruyor ve yönetici panelini tanıtım amaçlı kullanıma açıyorsanız bu makalem sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Dijital ürünlerinizi pazarlarken son kullanıcıya mutlaka bir demo sunmak gerekir. Sunulan canlı demo sitede kullanıcılar denemeler yaparlar hatta yönetim panelini de demo olarak sunduysanız, kullanıcı adı ve şifrelerini değiştirebilirler. Bu gibi durumlarda aynı anlarda başka bir alıcı demoyu incelemeye çalıştığında şifre değişimi sonucu giriş yapamayacağı için satıcı tarafından verilen varsayılan kullanıcı adı ve şifrelerini girse de bir türlü yönetim paneline erişemezler. Bu sorun scripti çalışmadığı izlenimini doğuracağından alıcı belki de almaktan vazgeçecek veyahut o an canlı demoyu tam anlamıyla inceleyememiş olacak. Söz konusu durum sadece şifrenin ikide bir değiştirilmesine mi yol açar sadece? içerik sunuyorsanız bu içerikler küfürlerle bile değiştirilebilir.

Şimdi anlatacağımız konunun özü de aslında tam olarak bu sorunun çözümüne yönelik. Demo sitemizde bulunan mevcut veritabanının otomatik olarak değişmesi, hem de hiç php kod kullanmadan bunu başarmak hiçte zor değil.

Bunun için öncelikle cron teknolojisinden faydalanacağız. Demo sitenizin cpaneline girerek arama kutusuna cron yazmanız yeterli. /home/FTP_KULLANICI_ADI/ açıldığında aşağıdaki komutu kendi bilgilerinize göre düzenleyip,

cron ayarlarını da şu şekilde yaptıktan sonra;

*/1  *  *  *  * (Açıklaması her 1 dakikada bir sql yedeği alır.)

mysqldump -uVERİTABANI_KULLANICI_ADI -pVERİTABANI_ŞİFRESİ VERİTABANI_ADI > /home/FTP_KULLANICI_ADI/SQL.sql

Bu işlemden sonra 1 dakika içerisinde veri tabanının sunucunuza yedeklenmiş olacak. Sunucunuzda yedeğinizin alındığını gözlemledikten sonra;

mysql –uVERİTABANI_KULLANICI_ADI -pVERİTABANI_ŞİFRESİ VERİTABANI_ADI < /home/FTP_KULLANICI_ADI/SQL.sql

Komut satırını yukarıdaki gibi güncelleyin.  Artık her 1 dakikada bir veritabanınız eskisiyle otomatik değiştirilecektir.