Php script lisanslama ve şifreleme

Tanıtmak istediğim Php script lisans scriptinde genel itibariyle script ve temalarınızı gönül rahatlığıyla lisanslayıp korumaya alabilirsiniz. Lisans yönetim scripti satmış olduğunuz ürünü korumakla kalmaz aynı zamanda bu scripte uzaktan müdehale etmenize de olanak tanır.

Uyarılı lisanslama işlemi

Php’de her sorun her hata boş bir sayfa döndürmek yerine,  karşımıza hatalar çıkartır. Bu hatalar hata bastırma kodlarıyla engellenebildiği gibi, sorunun nerede olduğunu daha kolay bulabilmemiz adına hatayı bize göstermesi daha iyidir. Lisanslama işleminde de if, else koşullarıyla bir hata gösterebiliriz. Örneğin deriz ki bu script lisanslanmamıştır. Lisanslıysa da uyarı vermek yerine siteyi gösterebiliriz.  Lisans yönetim scriptinin üretmiş olduğu kodlar, lisanslamak istediğiniz scriptlerin en kritik dosyasına eklenir, eğer siz bu ürünün çalışmasına müsade etmemişseniz Lisans Yönetim Scripti’ne ihbar düşer. Çok kapsamlı bu ihbar bilgilerinde, alanadı, ip, sunucu ip, ülke, il, ihbar tarihi gibi tatmin edici bilgiler yer alır. Gerekirse bu bilgiler kullanılarak hukuki yaptırımlara kadar gidilir.

Lisans Yönetim Scripti’ ihbar bildirimini sadece yönetim panelinde göstermez, bu bildirimi sesli olarakta gerçekleştirir, hatta iki farklı sms apisi desteğiyle cebinize sms de atar veyahut smtp kullanımı ile size mail de gönderebilir.

 

Footer kısmında bulundurduğunuz yapımcı linkinizin şifrelenmesi

Belki de en çok aranan kodlardan birisi bu, tema veyahut script yapımcıları bazen yaptığı ürünü herkes ücretsiz bir şekilde kullanabilsin istiyor, ancak emeğinin karşılığında da footer kısmında yani sitenin en alt bölümünde kendi linkinin bulundurulmasını zorunlu kılmak istiyor. Eğer bu link değiştirilir yada silinirse sistem çalışmasın istiyor. Bunu yapmak php ile çocuk oyuncağı. Lisans Yönetim Scripti ile kendinize ait bir tema veya scripti eklemiş olduğunuz link kaldırılamadan kolaylıkla dağıtımını gerçekleştirebileceksiniz.

Bu sayede eğer yapımcı linki kaldırılırsa script çalışmayacak eski haline getirilirse çalışmaya devam edecektir. Bu yönteme bazı wordpress sitelerinden aşina olduğunuzu düşünerek fazla uzatmak istemiyorum.

Lisans kodunun olduğu dosyayı şifreleme işlemleri

Buraya kadar herşey tamamdı, eyvallahta.. Ya adam bu dosyada ki kodları bulur farkederse…
İşte tamda bu nokta da şifreleme işlemi devreye giriyor. Lisanslama işlemi için kullanacağınız dosyayı sitenizin önemli bir dosyasına koymanızı söylemiştim. Biz bu dosyayı tamamıyla şifreleyeceğiz, sadece lisanslanma kodlarını şifrelersek, scriptimizi kullanacak kişi de sadece o kısmı kodların arasından çıkarır ve script normal bir şekilde çalışmaya devam eder. Ama tamamını çıkarırsa fonksiyonlarda silineceği için sistem çalışmaz, yapmak istediğimiz de bu zaten.

Kodlarınızı şifrelemek için ücretli olan ioncube‘yi kullanabilirsiniz. Yine ücretli olan ancak encode’sini ücretsiz sunan byterun sitesinden de faydalanabilirsiniz. Byterun kodları decode edebilmek için ücret istiyor. Zaten birisi bu işlemler için para ödeyecekse size de lisans ücretini hayli hayli öder diye düşünüyorum.

Son olarak php script lisanslama ile ilgili Lisans Yönetim Scripti adlı ücretli scriptimle de ilgilenmek ve tanışmak isterseniz aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.