Php script lisanslama ve

Bu dersimizde emek verip haftalarımızı, aylarımızı heba ederek kodladığımız scriptleri en yalın haliyle lisanslama ve şifreleme işlemlerinden bahsedeceğim. Bu işlemleri detaylandırarak anlatacağım için, kendinize uygun olan yöntemi seçip kullanabilirsiniz.

Script lisanslama işlemleri genel olarak, kodlanan bir ürünün istemediğimiz kişilerin elinde çalışmaması yada bizim istediğimiz şekilde çalışması için yapılır yani domain adına lisanslanır. Asıl amaç, scriptin wareze düşmesini engellemek veya düşse bile bu durumu kendi lehimize çevirmek olacak, bu işlemleri bir script için anlatıyor olsakta bir tema için bile kullanabilirsiniz.

Uyarılı lisanslama işlemi

Php’de her sorun her hata boş bir sayfa döndürmek yerine,  karşımıza hatalar çıkartır. Bu hatalar hata bastırma kodlarıyla engellenebildiği gibi, sorunun nerede olduğunu daha kolay bulabilmemiz adına hatayı bize göstermesi daha iyidir. Lisanslama işleminde de if, else koşullarıyla bir hata gösterebiliriz. Örneğin deriz ki bu script lisanslanmamıştır. Lisanslıysa da uyarı vermek yerine siteyi gösterebiliriz. Aşağıda ki kodlar tam olarak bu işe yarar.


Bu kodları ekleyeceğiniz yer çok önemli temanızın veya scriptinizin, fonksiyonlarının olduğu bir dosyaya eklemeniz daha iyidir. Daha kilit, daha önemli bir dosyanız var ise indexde olmazsa herşey mahvoluyorsa oradan da çağırmanız uygundur, fonksiyon dosyanız indexinizde zaten;

gibi bir şekilde çağırılıyordur.

Bu denemeleri localhost’da yapıyorsanız, site adresiniz tarayıcıda; “localhost/projeler/ders1” şeklinde bir urlye sahip olsanız bile lisanslayacağınız domain yalnızca “localhost”dur!

Yönlendirmeli lisanslama işlemi

Daha kötü olmak isterseniz 🙂 eğer scriptinizi kuran kişi domaine lisans almadıysa, o kişiyi direk kendi sitenize yönlendirebilirsiniz. Bunun içinse aşağıda ki kodları kullanalım.

Belirli bir süre sonra yönlendirmeli lisanslama işlemi

Daha daha kötü olmak isterseniz 🙂 scriptinizi lisans almadan kullanmaya çalışan kişilerin sitelerini 1 dakika veya 2 dakika sonra sitenize yönlenmesini sağlayabilirsiniz. Süreyi ne kadar uzun tutarsanız, scriptinizi lisanssız kullanan kişiye bir o kadar olayı çaktırmamış olursunuz 🙂 Bu işlemi de yukarıda vermiş olduğum kodu azcık değiştirerek sunuyorum.

Footer kısmında bulundurduğunuz yapımcı linkinizin şifrelenmesi

Belki de en çok aranan kodlardan birisi bu, tema veyahut script yapımcıları bazen yaptığı ürünü herkes ücretsiz bir şekilde kullanabilsin istiyor, ancak emeğinin karşılığında da footer kısmında yani sitenin en alt bölümünde kendi linkinin bulundurulmasını zorunlu kılmak istiyor. Eğer bu link değiştirilir yada silinirse sistem çalışmasın istiyor. Bunu yapmak php ile çocuk oyuncağı. Aşağıdaki vereceğim yöntem ile kendinize ait bir tema veya scripti eklemiş olduğunuz link kaldırılamadan kolaylıkla dağıtımını gerçekleştirebileceksiniz.

index.php dosyanızda footer bölümünde şöyle bir linkinizin olduğunu varsayalım;


İlk vermiş olduğum link verme kodunu fonksiyonumuzun içine tek tırnak içinde işledik, indexte bulunan satır ile aynıysa bu siteyi çalıştırmaya devam et dedik. Eğer değilse, linki kaldırmak için bir uyarı yazısı çıkarttık.Siz isterseniz o kısımda farklı işlemlerde yaptırabilirsiniz size kalmış. Aynı şekilde bu fonksiyonda fonksiyonlar dosyanıza eklenip, aşağıda ki yöntemler ile şifrelenmeli

Lisans kodunun olduğu dosyayı şifreleme işlemleri

Buraya kadar herşey tamamdı, yukarıda üç seçenek sunduk hangisi işimize geliyorsa onu kullanırız tamam eyvallahta.. Ya adam bu dosyada ki kodları bulur farkederse…
İşte tamda bu nokta da şifreleme işlemi devreye giriyor. Lisanslama işlemi için kullanacağınız dosyayı sitenizin önemli bir dosyasına koymanızı söylemiştim. Biz bu dosyayı tamamıyla şifreleyeceğiz, sadece lisanslanma kodlarını şifrelersek, scriptimizi kullanacak kişi de sadece o kısmı kodların arasından çıkarır ve script normal bir şekilde çalışmaya devam eder. Ama tamamını çıkarırsa fonksiyonlarda silineceği için sistem çalışmaz, yapmak istediğimiz de bu zaten.

Kodlarınızı şifrelemek için ücretli olan ioncube‘yi kullanabilirsiniz. Yine ücretli olan ancak encode’sini ücretsiz sunan byterun sitesinden de faydalanabilirsiniz. Byterun kodları decode edebilmek için ücret istiyor. Zaten birisi bu işlemler için para ödeyecekse size de lisans ücretini hayli hayli öder diye düşünüyorum.

Son olarak php script lisanslama ile ilgili Lisans Yönetim Scripti adlı ücretli scriptimle de ilgilenmek ve tanışmak isterseniz aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.