Whatsapp numaranızı web siteniz üzerinden html a href bağlantı etiketi ile vermek ister miydiniz? Şimdilik direk whatsapp üzerinden arama özelliği yok ancak web sitenize ekleyeceğiniz bir link ile ziyaretçilerinizin, müşterilerinizin size whatsapp üzerinden yazmasını sağlayabilirsiniz. Bağlantı yalnızca web siteniz cep telefonlarından ve tablet üzerinden ziyaret edildiğinde  size whatsapp üzerinden yazabilirler. Tabi tabletiniz hatlı ise.

Bu whatsapp bağlantısının en güzel tarafı kendi numaranıza gelecek olan ilk mesajı sizin belirleyebiliyor olmanız. Konunun biraz daha anlaşılır olması açısından örnek vermek gerekirse, örneğin kalıp cümlenizi “Merhaba! sitenisevsinler.com sitesi üzerinden size mesaj atıyorum.” şeklinde whatsapp linkine giriş mesajı tanımladınız, ziyaretçiniz sitenizdeki whatsapp bağlantısını tıkladığında telefonunda direkt olarak whatsapp uygulaması açılır kişiler kısmında sizin numaranız adı altında bir sohbet başlatılır ve belirlemiş olduğunuz giriş mesajı size gönderilmeye hazır hale gelir. Bu şekilde giriş mesajı belirlediğinizde yazmış olduğunuz giriş mesajlarıyla hangi sitenizden size ulaştıklarını da anlamanız mümkün olmuş olur.  Örnek whatsapp kodu aşağıda verilmiştir.

<a href="https://api.whatsapp.com/send?phone=905050801111&text=Merhaba%2C+size+okandiyebiri.com+sitenizde+bulunan+makale+%C3%BCzerinden+yaz%C4%B1yorum.">Whatsapp'tan Sor</a>

Yukarıdaki kodu bir inceleyelim aslında yukarıda kodun href içeriğini gözlemlerseniz bir get işlemi olduğunu anlarsanız.

phone=905050801111 bu kısımda numaranız 90 olan ülke kodu ile başlamalı buna dikkat ediniz.

text=Merhaba%2C+size+okandiyebiri.com+sitenizde+bulunan+makale+%C3%BCzerinden+yaz%C4%B1yorum. Bu kısımda ise metnin karışıklığı ilk dikkatinizi çeken şey olmuştur. Bu metni bu şekle getirmek için php’nin urlencode fonksiyonunu kullanıyoruz. Online olarak urlencode işlemi yapan siteler mevcut.

Cümlenin decode edilmiş hali Merhaba, size okandiyebiri.com sitenizde bulunan makale üzerinden yazıyorum.

https://www.url-encode-decode.com/ bu siteye düzgün cümlenizi yazıp encode edilmiş haline text’ten sonra yapıştırabilirsiniz.

Örnek benim WhatsApp iletişim kodum

Whatsapp’tan Sor

Şu sıralar whatsapp kısayolunu instagram profillerine ekleyenler de var instagram profilinize whatsapp kodu eklemekte çok kolay,

https://api.whatsapp.com/send?phone=905050801111&text=Merhaba%2C+size+okandiyebiri.com+sitenizde+bulunan+makale+%C3%BCzerinden+yaz%C4%B1yorum.

Bunun a href içerisinde bulunan linkimizi olduğu gibi alıp özellikli link kısaltma sitelerinde kısaltıp kısalttığımız linke de whatsaap gibi bir metin yazıp profilimize yapıştırabiliriz.