Alexa nedir?

Alexa 1996 yılında kurulmuştur. Web sitelerini ülke ve dünya bazında sıralamalara tabi tutan oldukça popüler kriter sitesidir. Profesyonel webmasterlar site satın alacağı zaman, mutlaka alexa analizine bakar, ve satın alacakları sitenin dünya üzerinde ki konumuna önem verirler. 400.000 gibi bir dünya sıralaması 400 K ile ifade edilir. Yeni bir sitenin Alexa’ya kayıt olunduktan sonra zamanla hızla milyon milyon düşmesi yavaşlar. Daha sonra bu düşüş bir dengeye oturur. Alexa analizi sonuçlarında en çok kafa karıştıran durum ise, ”alexam düşmüyor, alexam yükseliyor” tabirleridir.

Düşmesi mi Yükselmesi mi Doğrusu nedir?

Tam olarak olumlu olan düşmesi midir yoksa yükselmesi mi kısmında, aklımız karışabilir zira yükselmek pozitif bir anlam ifade etse de alexada bu durum tam tersinedir. Rakamsal olarak 400.000 değerinden siz 500.000 değerine yükselmişseniz. Sıralamada 400.000. sıradayken 500.000. sıraya geldiğinizin resmidir. Alexa Türkiye sıralaması ve Alexa Dünya sıralamasının yanısıra Alexa backlink de önem arz eden bir diğer konudur. Sitenizin backlinki çoksa sıralamada yerinizi bir o kadar sağlamlaştırırsınız. Alexa backlink alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, linkinizi eklediğiniz sitenin Alexa sıralamasının sizin sıralamınızdan yüksek olması gerektiğidir. Google backlink kasarken de bu kurala dikkat etmekte fayda var pagerankı yüksek ve içeriğinizle alakalı sitelerden backlink almakta fayda var.

Alexayı daha hızlı düşürmek

Alexa değerleri normal olarak google gibi güncellemeler beklemeden gün gün düşebilmekte yada tam tersine yükselebilmektedir. Daha hızlı düşebilmek için. Mutlaka alexa toolbar kullanın, backlink alın. Sitenizi özgün ve güncel tutun.

Alexa backlinklerinizin sayısını, ülke ve dünya sıralamasını göreceğiniz bir araç mevcut, aşağıda ki link ile ilgili sayfaya gidip sitenizin alexa sıralamasının düşüşünü gün gün takip edebilirsiniz.

Site Analizi