Merhaba arkadaşlar anlatacağım yöntem ile facebook sayfanızdan veya nerede paylaştıysanız oradan sitenize ziyaretçi çekme taktiğini anlatacağım.

Sitelerimize devamlı içerik girer ve onları eş zamanlı olarak rss eklentileri aracılığıyla, facebook, pinterest, twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşırız. Ancak paylaşımlarımız gerekli ilgiyi görmez. Özellikle video içerikli sitelerde çok işinize yarayacağını düşünüyorum. Elbette benim bu yöntemimi geliştirerek daha da etkili hale getirebilirsiniz.

Neyi nasıl yaptığımı anlamanız açısından lütfen dikkatle okuyunuz. Yapamadığınız yerleri yazının en altında bulunan yorum kutusundan sorun.

Facebooktan ziyaretçi çekme taktiği

Kendi sitemden yola çıkarak anlatıma başlıyorum.

Bu taktikte kullanmış olduğum sitenin adı yokamk.com

Site genel olarak sosyal mecralarda sıkça paylaşılan videoları barındıran bir site

Videolarımız için ilk olarak intro oluşturuyoruz. İntro nasıl yapılır şuan konumuzun dışında olduğu için buna pek değinmeyeceğim yine de merak edenler için Camtasia adlı programı kullandığımı söyleyeyim.

Videolarda intronun önemi

İntro sizi hem markalaştırır, hem de o videoyu izleyen herkesin aklına kazınmanıza neden olur. Bu yüzden introlarda site adınızı okunabilir bir yazı fontu ile mutlaka bulundurun. İdeal bir intro 15-50 arasında olmalı, intro videonun sonunda değil başında olmalı, video bitiminden sonra izleyicinin intro başlangıcında, videoyu kapatabileceği düşünülerek başa alınmalı, ayrıca adı üstünde intro giriş videonuz 🙂

Örnek bir intro;

Görüldüğü üzere altta bu sitenin  logosuna da yer vererek, belleklere iyice bu siteyi kazdık.

İçerik bulma sıkıntısı

Eğer video paylaşımı yapan bir siteye sahipseniz IDM adlı programı mutlaka edinmelisiniz. Youtube’de tarzınıza uygun reklam içermeyen videoları indirerek bir arşiv oluşturun bunu gün içerisinde muhakkak yapın, zorunda hissetmeyin kendiniz gerçekten videoyu beğendiğiniz için indirin. Edindiğiniz videoları artık yine Camtasia veya benzeri bir programla mini intro videonuzu başa alarak yani her videonun başına bir intro gelecek şekilde montajlayın.

İşin Youtube kısmı

Bu videolarımızı direk sitemize mi yükleyecektik ne yani ona trafik mi dayanır 🙂 Youtube’den bir kanal açalım. Youtube’den kanal nasıl oluşturulur kısmına değinmeyeceğim internette arama yaparak bunu çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Kanalınıza tüm birleştirmiş olduğunuz tüm videoları yükleyin. Zevkli tarafı youtube iş ortağı olarak bu videolardan para kazanmayı aktif ederek gelir de elde edebilirsiniz.

Püf noktası

En önemli kısmı burası arkadaşlar. Videolarınız Youtube‘a yüklendikten sonra düzenle kısmında videonuz için “ön-izleme resmi” ekleme seçeneği var. Youtube’nin seçtiği resmi değil kendi seçtiğimiz resmi ekleyeceğiz. Peki bizim seçtiğimiz resim nasıl olacak. Youtube üzerinde facebookta paylaşılan videolar bildiğiniz üzere direk facebook içinde oynatılabiliyor. Ancak biz bu videoyu sitemize eklemişsek ve sitemiz üzerinden facebookta paylaşacaksak oynatılmıyor. Öyle kalırsın işte 🙂 Bunun yerine videonun küçük resimi paylaşılıyor. Facebookta video resimi üzerine tıklanıldığında ise direk sitemize gidiyor ziyaretçi ne güzel demi 🙂 Ama maalesef artık facebook kullanıcıları bunu yemiyor, video üzerine mausla geldiğinde facebook play butonunu göremeyen facebook kullanıcısı, bunun bir resim olduğunu anlıyor, tıklarsa başka bir siteye yönleneceğini de anlıyor. Bu yüzden de resim üzerine tıklamıyor. Bizde bundan dolayı saksıyı çalıştırarak Youtube’a yüklediğimiz tüm videoların önizleme resmine, facebook play butonu montajlanmış halini ekliyoruz. Facebook’ta sitemiz üzerinden videomuzu paylaştığımızda sanki resim değil de bir videoymuş gibi gösteriyoruz. Bunun video olduğunu sanan facebook kullanıcıları video üzerinde ki play butonuna tıkladığında direk sitemize geliyorlar zaten. Sitemize geldiklerinde aynı video oynatılmaya başlıyor. Eğer uzun videolar eklerseniz, ziyaretçinin sitede kalma süresi de uzadığından bu sizin google’da sıralamanızı da olumlu yönde etkiliyor. Peki play butonu şeysini önizleme resimlerine nasıl montajlayacağım. Bunun içinde aşağıda ki psd dosyasını indirip kendi önzileme resminize göre düzenleyin. Bunu her video için yapın.

Youtube ekran görüntüsü Psd İndir

Sonuç bu şekilde paylaştığım videolardan normalde 30-40 görüntülenme aldığım videolar 1000’e ulaşmıştır.