Ses sistemlerine led bağlamak çok kolay

Evimizde bulunan ses sistemlerine 2+1, 3+1, 5+1 fark etmeksizin müziğin ritmine ve basına göre yanıp sönen led nasıl bağlanır bugün bunu anlatacağım. Ses sistemlerine led bağlamak sanıldığı kadar da zor bir işlem değil hatta yapabilirseniz vay be bunu ben mi yapmışım diyeceğiniz çokta keyifli bir uygulama. Yaptığımız birkaç bağlantı ve sökme takma işlemi ile evimizi diskoya çevireceğiz 🙂 İnternet’te biraz araştırdım ve bunun ses sistemlerine zararı olup olmadığı konusunda bir kararsızlık cevapsız sorular da gördüm. Mantık olarak zararı olsa da eğer uzun süreli saatleri bulan bir dinleme yapmazsanız pekte zararı olmuyor. Ben yaklaşık bir senedir kullanıyorum diyenlerin yorumlarını da okudum forumlarda bir zararı yok. Ses sistemlerinde genel olarak mesela 5+1 ses sistemini ele alırsak 5 adet hoparlör ve bunlara bağlı bir de subwoofer bulunur. Biz ledleri yakabilmek için elektriği subwoofera giden + ve – uçlardan elektrik alacağız.

Fiyatı aldığınız marka, metre ve yere göre değişkenlik gösteren şerit led temin ediyoruz. Şerit ledler hakkında daha net bilgi sahibi olmak için tıklayın. Şerit ledin yanı sıra tabi ki bir de ses sisteminiz olması gerekiyor.

Aşağıdaki gibi bir led şerit temin etmeniz sizin işinizi görecektir. İsterseniz daha kısa metrajlarda farklı renklerden de alıp bunları birbirine ekleyerek daha değişik bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Şerit Led

Şerit Led

Sobwooferımızın yani ses sisteminde en büyük olan hoparlörün kapağını söküp ledlerimizi bağlıyoruz. O noktada sizi çarpacak bir elektrik yok ama içeride ki devrelere dokunmayın. Ledlerden gelen iki kabloyu resimde ki gibi bağlayın + ve – uçları doğru bir şekilde bağlamalısınız. Denemeden kapatmayın tekrar sökmek zorunda kalabilirsiniz.

Ses sistemine led bağlamak

Ses sistemine led bağlamak

İsterseniz buradan aldığınız iki kablo ucuna jack da ilave edebilirsiniz daha profesyonelce olur ben o şekilde yapmıştım. Hatta bir anahtar da ilave edebilirsiniz, sizin kullanım şeklinize ve yaratıcılığınıza kalmış. Sonuç olarak benim odamda sistem şu şekilde işliyor. Buyurun videoyu izleyelim.

Ses Sistemlerine Led Bağlamak | Video

Ben kabloyla falan uğraşamam derseniz lazerli ledler var, bazı dükkanların önünde görmüşsünüzdür dışarıya hani noktacıklar saçan heh işte o zımbırtı, hepsiburada.com’da fiyatı 150 civarıydı. Birde bunun sese duyarlı olanı var alırken özelliklerini de incelemeniz gerek. Odada ki ses sisteminin çıkardığı sese göre tepki veriyor. Dilerseniz kesintisiz elektrik firmasından telefonla destek alabilirsiniz. Elektrik işlerinde uzman olan bu firma size tüm güler yüzüyle profesyonel destek verecektir.