Size daha önce adını duyurduğum yeni bir video ve gif paylaşımı yaptığım sitemde, resim optimizasyonu yapmak istedim, bende tüm webmasterlar gibi bu işlemleri yapmadan önce hangi resimleri sıkıştırmam gerektiğini öğrenmek için gtmetrix.com sitesine başvuruyorum. Gtmetrix jpeg veya png formatlı resimlerinizin bir güzel sıkıştırılmış halini size sunsa da giflerde sorun yaratıyor bunu yeni fark ettim. Sorun ise şu sizin gif uzantılı hareketli veya hareketsiz resminizin sıkıştırılmış yani optimize edilmiş halini sunarken bunu png formatına çeviriyor. Siz optimize edilmiş halini ftp aracılığıyla gönderdiğinizde ise aynı dosyadan hem png hemde gif olarak iki görsel elde etmiş oluyorsunuz sitenin kod dökümünde gif uzantılı resim png olarak çağrılmadığında optimizasyon başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Bu konu üzerine araştırma yaparken online gif sıkıştıran ve bu gifleri optimize ederken de çeşitli sıkıştırma kaliteleri sunan hatta üzerinde efect olarak oynama şansı bile verebilen bir site keşfettim. ezgif.com/optimize adlı site işini gerçekten çok iyi yapıyor. Bu kadar artısının yanında dezavantajı da mevcut elbette. Maalesef toplu sıkıştırma yapamıyorsunuz.

ezgif.com/optimize  sitesine girdiğinizde gif uzantılı resminizi bu siteye yükleyebilmeniz için iki seçenek var url yolu ile veya bilgisayarınızdan resmi upload ederek. Aşağıdaki gifin boyutu 503,90KB ve bu henüz optimize edilmemiş hali.

Online Gif Sıkıştırma

Online Gif Sıkıştırma

Optimize it! butonu ile standart gelen 30 levellik bir sıkıştırma sağlıyoruz. Sonuç mükemmel kaliteden hiç ödün vermedi.

Online Gif Sıkıştırma

Online Gif Sıkıştırma

Gif uzantılı resmimiz bu sıkıştırma işleminden sonra bakın ne kadar tasarruf sağlıyor.

Sıkıştırılmamış dosya boyutu; 503,90 KB Sıkıştırılmış dosya boyutu; 339,07 KB Elde edilen tasarruf; 164,83 KB

Eğer sunucunuzda bu giflerden yüzlerce varsa edebileceğiniz tasarrufu siz düşünün,  elbette sadece sunucuda yer tasarrufu sağlamak değil amacımız, sitemiz artık daha hızlı açılacak sayfalarımız daha hızlı yüklenecek, google hızlı siteleri sever rakiplerinize fark atacaksınız. Her ne kadar uğraştırsa da tüm site sahiplerinin iki-üç saatini bu işlemler için ayırmasını öneririm. Kabaca bir sıkıştırma işlemi gerçekleştirdikten sonra ayda bir kere dosyalarınızı analiz edip sıkıştırılmaya ihtiyaç duyan gif varmı kontrol etmek gerekir. Zira gifler jpeg ve png formatlı resimlere nazaran boyutça çok külfetli oluyorlar.

Gtmetrix hatalarının diğer çözümleri için Site Hızlandırma konu başlıklı yazımı okumanızı şiddetle öneririm.