Putty ile metin2 pvp serverınıza reboot atabilmek için öncelikle putty programına sahip olmalısınız. Putty ne işe yarar genel olarak biraz bundan bahsedelim.

PuTTY, alanında en tanınmış SSH, Telnet ve Rlogin programıdır. Açık kaynak kodlu ve ücretsizdir. PuTTY, genellikle Linux, Unix tarzı işletim sistemlerine SSH protokolü üzerinden bağlantı yapmak için kullandığımız başarılı ve kolay bir programdır. Biz metin 2 pvp servera bağlanabilmek için kullanacağız. Her pvp server yöneticisinin masaüstünde olmazsa olmaz programlarından biridir putty. Putty ile bağlantı kurabilmek için host sağlayıcınızın size verdiği şifre ve bağlantı IP numarasını da biliyor olmanız gerekir.

Aşağıda putty programının gezginler.net’den indirme linki verilmiştir. Bu tarz programları indirdikten sonra mutlaka virüs kontrolü yapmalısınız. Gezginler.net gibi güvenilir yerlerden indirmekte fayda var.

Putty Programı İndir (484 Kb.)
putty-ekran

Ip numaranızı Host Name(or IP adress) kutucuğuna yazın Port kutusu otomatik 22 olarak gelir. Değilse 22 olarak ayarlayın. Open butonuna basın.

putty-root

Open butonuna bastıktan sonra karşınıza böyle siyah bir ekran gelir. Login as: yazar size buraya kullanıcı adınızı yazarsınız. Kullanıcı adı root olur. Yani ”root” yazıp enter ya da boşluk tuşuna basın.

putty-reboot

Password: yazısından sonra size verilen şifreyi yazın. Şifrenizi yazarken * ibaresi yada yazdığınız karakterler gözükmez.  Şifrenizi yazın ve enter yada boşluk tuşuna basın. Yukarıda ki yazılara benzer yazılar göreceksiniz. En son satıra ”reboot” yazın hataya benzer bir uyarı göreceksiniz. Başarı ile reboot attınız demektir.