Çocuğunuzun eğitim hayatına, etkileri dünyaca ünlü isimlerce kanıtlanmış bir eğitim modeliyle başlamasına ne dersiniz? Sıradan ve ezbere dayalı eğitim modelleri artık geçerliliğini yitiriyor. Şimdi, Eğitim 4.0’ın ihtiyaçlarını karşılayan, başarılı ve dinamik eğitim modellerinin zamanı!

Peki, Montessori nedir ve 100 yılı aşkın geçmişine rağmen hala yeni dünyanın eğitim ihtiyaçlarını karşılamayı nasıl başarıyor?

Montessori Nedir?

Montessori: Her çocuğun kendine özgü öğrenme hızının, yeteneklerinin ve ilgi alanlarının olduğunu kabul eden ve bu doğrultuda eğitimin verilmesi gerektiğine inanan, özgür eğitim bilimidir.

Adını yöntemin geliştiricisi ve İtalya’nın ilk kadın doktoru Pedagog Mari Montessori’den alan yöntem, 100 yıldan uzun süredir dünyanın her yerinde uygulanıyor.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Google’ın kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin, biyografi alanında Pulitzer ödülünü kazanan Katharina Graham ve nobel ödüllü Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Markuez… Daha yakından tanıdığımız nice ünlü isim, erken çocukluk eğitim döneminde Montessori ile tanışanlardan.

Montessori eğitimlerinin başarıya ışık tuttuğu apaçık ortada. Çocuklara bu eğitimin faydası mı nedir?

Onu da hemen aşağıda sizinle paylaştığımız ve asla kaçırmamanız gereken 8 maddeyle açıklayalım!

01- Temel Gelişim Aşamalarına Odaklanıyor

Geleneksel Montessori müfredatı 3 ila 5 yaşındaki çocukların temel gelişim aşamalarına odaklanır. Montessori etkinlikleri sayesinde, çocukların büyük kasları ve dil yetenekleri gelişir.

Her gün tamamlanan pişirme, sanat ve el işçiliği gibi eğlenceli etkinlikler sayesinde motor yetenekler geliştirilebilir.

02- İşbirliği İçinde Oynamayı Öğretiyor

Montessori’de sınıfı öğretmenler değil, çocuklar yönetiyor! Öğretmenler gün boyunca öğrencilerin arasında vakit geçirerek sadece her şeyin yolunda gittiğinden emin olmaya çalışıyor.

Sınıftaki etkinliklerde kontrol hakkı öğrencilerin olduğu için Montessori eğitiminde çocuklar birbiriyle anlaşmayı ve ekiple uyum içinde çalışmayı doğal bir süreç halinde öğrenirler. Çocuklar diğer arkadaşlarının hakkına saygılı olmayı öğrenir, “toplum” kavramıyla tanışırlar.

03- Çocuk Merkezli Eğitim

Montessori eğitimlerinde müfredat yerine çocuk merkezli eğitim modeli kullanılır. Sınıftaki tüm mobilyalar, oyuncaklar, araç ve gereçler çocukların erişebileceği yerdedir. Çocuklar sadece kendi spesifik ihtiyaçları ve ilgi alanıyla ilgili çalışmalar yaparlar.

Elbette, sınıf tamamen çocukların kontrolünde olduğu kadar oyunların ve etkinliklerin kurallarını koymak da sınıf üyelerinin, yani çocukların elindedir. Montessori sınıflarında özel mobilyalar kullanılır ve bu mobilyalar etkinliklere katılacak çocukların rahatça oturabileceği büyüklükte (mini) mobilyalardır. Öğretmenler etkinliklerde denetmen sıfatı yerine katılımcı olarak yer alırlar.

ÖNEMLİ: Montessori etkinlikleri çocuğunuz için harika bir eğitim hayatının başlangıcı olabilir. Ancak yine de çocuğunuzun yeteneklerinin hangi alanda olduğunu öğrenmek işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

Çocuğunuzun güçlü ve geliştirilebilir yönlerini keşfetmek için MentalUP Eğitici Zeka Oyunları’nı kullanabilirsiniz. TÜBİTAK destekli ve uzman akademisyenler tarafından hazırlanan MentalUP ayrıca pedagojik ürün sertifikasına sahiptir.

Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarında, kolejlerinde ve Montessori akademilerinde kullanılan MentalUP, çocuğunuz düşünme ve öğrenme yeteneklerini eğlenceli egzersizlerle geliştirir. MentalUP Zeka Oyunları, 4 yaş ve üzeri tüm çocukların kullanımına uygundur. MentalUP’ı Hemen Denemek için Tıklayın!

04- Disiplini Öğrenmenin En İyi Yolu!

Montessori eğitiminde çocuklar hangi görev/proje üzerinde ne kadar ve ne zaman çalışmak istediklerine kendileri karar verir. Sınıf içerisindeki bazı temel kurallar vardır ve bu kurallar öğretmenler tarafından değişken biçimde ortama göre koyulurlar.

Özgürlüklerin çocuklara daima şımarıklık getireceğini düşünenlerdenseniz yanılıyorsunuz. Çocuklar bu eğitim ortamında her şeyi doğal olarak öğrenirler. Disiplinin yanı sıra konsantrasyon, öz kontrol ve motivasyon gibi önemli yetenekler de Montessori eğitimleri sayesinde geliştirebilir.

05- Öğretmenlerin Montessorideki “Rehberlik” Rolü

Montessori etkinliklerinde öğretmenler sınıfta sadece rehber rolünü üstlenirler. Temel kuralların takip edildiğinden emin olur ve öğrenme deneyimini iyileştirmeye çalışırlar. Bunu yaparken, geleneksel eğitimde olduğu gibi eğitimin neye benzemesi gerektiğine karar vermeye çalışmazlar.

Her çocuğun kendine özgü öğrenme hızı vardır. Montessori rehberleri bu nedenle öğrencileri projelerini daha hızlı yetiştirmeleri için zorlamaz ve baskı kurmaz. Sınıf içinde denetmen karakteri yerine rehber karakteriyle hareket eder ve öğrencilerin kendi işini kendilerinin halletmesine izin verirler.

06- Sonuç Değil, Yaratıcılık Odaklı Eğitim

Montessori’de çocuklar kendi seçtikleri aktivitelerde kendi kurallarıyla çalışabildiklerinden, sınıf ortamında yaratıcılık hakimdir. Çocuklar keyif aldıkları projelerde çalışır ve sonuç yerine çalışma sürecinin kendisine odaklanırlar. Böylece, ortaya daima yaratıcı ve üretken sonuçlar çıkarabilirler.

Montessori sınıfındaki öğrenciler, arkadaşları sayesinde farklı kültürleri tanıma şansına da sahiptir. Bu avantaj sayesinde dünya görüşü açısından da erken yaşta avantajı konuma geçerler.

07- Her Öğrenci için Kişiselleştirilmiş Sistem

Montessori programındaki öğrencilerin sevdiği etkinlikleri dilediği sürede tamamlaması hedeflenir. Klasik eğitim sistemlerinde verimsiz gibi görünen bu pratik, Montessori’de çocukların kendi öğrenme süreçlerini tanımasını sağlar.

Çocuklar rahat ve baskı altında bırakılmadıkları ortamda, rekabet duygusunu kendiliğinden kazanır ve enerjisini etrafındaki tüm çocuklar gibi harika şeylere dönüştürmek için harcar.

08- Müfredat, Bilgi Yerine Deneyime Dayalıdır

Montessori metodunun en harika faydalarından biri de erken dönemde müfredatın bilgi yerine somut deneyime dayalı olmasıdır. Çocuklar için henüz soyut kabul edilen matematik, dil bilgisi, kültür ve pratik dersleri yerine gerçek deneyime dayalı uğraşlara vakit ayrılır.

Öğretmenler çocukları belli bir görev üzerinde konsantre olmaları ve birbirlerini rahatsız etmeden görevlerini tamamlamaları için teşvik ederler. Bölünmeden çalışan çocuklar Montessori eğitimiyle  odaklanma kapasitelerini maksimum düzeyde kullanabilirler.

Montessori eğitiminin daha sayamadığımız birçok faydası var! Çocuğunuzun bu tarz bir eğitime ne kadar uygun olduğunu belirlemek, onu yetenekleri doğrultusunda yönlendirmek ise size kalmış.

Montessori hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce klasik eğitim modelleri mi yoksa Montessori mi?