Başlıktan belli ne kadar kafa karıştırıcı bir olay olduğu, benim kafamın almadığı bu durumu if else yardımıyla satırlarca kod yazarak çözüyordum. Meğer post edilen bir name değerinin düzenleme(güncelleme) sayfasında seçili olarak getirip işlem yapmanın çözümü php de değil html taglarında gizliymiş.

Diyelim haftanın 7 gününü seçmeli yapmak istiyoruz.

İşin sırrı selected etiketinde gizli

En üstteki option satırına hidden vermemizin nedeni. Seçim esnasında seçili olanın fazla gözükmemesi içindi. Diyelim ki value içerisinde post edilen ile seçenekler içerisinde göstermek istediğiniz farklı şeyler. Daha iyi anlaşılması açısından örnek veriyorum.

Galiba ne demek istediğim anlaşıldı. Selected içerisine veritabanına daha önce kaydedilmiş yani post edilmiş veriyi çektik. Açıklama kısmında bunun karşılığı date(‘s’) ise Her Saniye yazdırmamız gerekiyor. O zaman php kodlarımız arasına şu if else bloğunu yerleştirmemiz gerek.

$aktif değişkeninin içeriği bu şekilde veritabanında ne kayıtlı ise if else bloğundan belirlediğimiz karşılığını çekebilmek için sürekli değişir.

Eğe seçenekleriniz çoksa örneğin Türkiye’nin tüm illerini option kısmında sıralayıp seçilmesini sağlamak istiyorsunuz şu şekilde array kullanarak daha kullanışlı olabilir.