WM Aracı’nın ücretsiz olarak sunduğu bu araç ile sitenizin seo analizini hızlı ve kolay bir biçimde yapabilir, sitenizin arama motorlarındaki durumunu iyileştirebilirsin. Seo analiz aracı 50’den fazla seo kriterine bakarak sitenizin seo analizini yapmaktadır. Seo analizi sonuçlarında size verilen bilgiler ile hata ve eksikliklerinizi düzeltme fırsatı yakalayabilirsiniz.  Hemen hemen çoğu webmasterın kullanmış olduğu bu sitede sitenizin seo düzeyini puan olarak görebilirsiniz.

Online Seo Analizi

Örnek: Benim sitemin seo puanı

Hemen Sitenizin Seosuna Bakmak İçin Tıklayın

Seonun Önemi

Dijital platformların hızlı olarak ilerlemesi ve gelişen teknolojiyle birlikte bütün şirketlerin ve kurumsal firmaların İnternet’e ve İnternet reklamcılığına verdikleri önem gittikçe artıyor. İnternet reklamcılığında gelişmiş ülkelerde SEO‘nun önemi yıllardan beri çok fazla rağbet görse de ülkemizdeki rağbeti 2007 yılından sonra şirketler tarafından keşfedilmeye başlandı.

Her eve bir bilgisayar kampanyaları gibi destekli kampanyaların olması ve neredeyse ülkemizde İnternet ulaşımının olmadığı kimsenin kalmaması nedeniyle şirketlerde bu şekilde potansiyel müşterilerine ulaşmak ve ürünlerini daha iyi tanıtmak istiyorlar. Tabi İnternet’te reklamcılığın çok farklı boyutları var. Bunlardan bir tanesi ve bence en önemlisi ise SEO‘dur. SEO’nun Türkçe karşılığıArama motoru optimizasyonu olarak çevrilmiştir. Yani günümüzde Türkiye’de arama motoru pazarının yaklaşık %85’ini elinde tutan Google’da sektörünüzle ilgili aratılan kelimelerde üst sıralara çıkmak anlamına gelmektedir.

Günümüzde internet kullanıcıları bir ürün veya hizmet almaya karar verdikleri zaman ilk olarak internet üzerinden arama yapıyorlar. Dolayısla sitenizin konusuyla ilgili ilk sayfada olması, o konuda arama yapan kullanıcılara sitenizin ulaşması açısından çok önemlidir.
Web siteniz sıralamalarda, sizin belirlediğiniz önemli anahtar kelimelerde rakiplerinizden daha geride olabilir. Dolayısla internet üzerinden gelen potansiyel müşterileriniz sizden önce rakiplerinizle iletişime geçer. Seo’nun önemi burada ortaya çıkıyor. Seo çalışması yaptırarak web sitenizi, rakiplerinizden daha üst sıralara taşıyabilir ve arama sonuçlarından gelen kullanıcılara marka kimliğinizi ve ürünlerinizi rakiplerinizden daha fazla tanıtırsınız.

Bunu bir örnekle açıklayalım. Bir mağazanız olduğunu varsayalım. Bu mağaza insanların yoğunlukla tercih ettiği ana caddede mi olması daha iyidir yoksa caddenin arka sokağındamı? Google sıralamaları da buna benzer. İlk sayfa herzaman ana cadde yoğunluğundadır ve genel olarak ilk mağazalar kullanıcılara hitap eden iyi bir tasarımla müşterileri kendilerine çeker ve ürünlerini satabilir. Google’da ikinci ve üçüncü sayfalara, ilk sayfalarda aradığını bulamayan kullanıcılar girerler. Buda çok düşük bir rakamdır.

Seo, interneti ticari amaçlı kullanan firmalar için çok önemlidir. Bazı firmalar google adwords reklamı vererek, arama sonuçlarında sponsor alanında gözükmektedir. Reklam veren bir firmayla aynı kelimede seo çalışması yaptırarak doğal arama sonuçlarında ilk sayfada yer alırsanız, seo size kelimeye bağlı olarak binlerce liradan tasarruf sağlar. Rakip firmalar her ay belirli bir ücret ödeyerek çıktıkları ilk sayfada siz doğal sunuçlarda gözüküyorsunuz. Üstelik kullanıcıların %90’ının doğal arama sonuçlarına tıkladığını düşünürsek her açıdan seo’nun önemi ortaya çıkıyor diyebiliriz.