Siteye yazdır butonu ekleme hep kafamı karıştıran bir durumdu ve gün geldi, bir scripti kendime göre düzenlerken lazım oldu. Bulmuş olduğum ve sitemde de paylaşmış olduğum kişisel site scriptinde yazdır butonu var ama aktif değildi, yani butona tıkladığımda sayfayı yazdırmak yerine yenilemekten başka hiç bir işe yaramıyordu. Yazdırma işlemi java script ile çok kolay yapılabiliyormuş. Başka bir yöntemle java script kullanmadan yapılabiliyor mu bilmiyorum, ancak bu yöntemin basit ve kullanışlı olması sanırım ikinci bir yöntemi aramaya sevketmeyecek.

Aşağıda ki kodları yazdırmak istediğiniz sayfanın <head>..</head> tagları arasına yerleştiriyorsunuz. Dilerseniz aşağıda ki kodları yeni bir dosya içinde yazdir.js uzantılı olarak kaydedip temanızın js klasörüne atarak yine head tagları arasına

<script type=”text/javascriptsrc=”/js/yazdir.js”> şeklinde çağırabilirsiniz. Daha düzenli olmuş olur.[sociallocker id=”4715″]

<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript">
var da = (document.all) ? 1 : 0;
var pr = (window.print) ? 1 : 0;
var mac = (navigator.userAgent.indexOf("Mac") != -1);

function yazdir() {
if (pr) // NS4, IE5
window.print()
else if (da && !mac) // IE4 (Windows)
vbPrintPage()
else // other browsers
alert("Tarayıcınız bu özelliği desteklememektedir.");
return false;
}
</SCRIPT>

Sitenizde buton olarak aşağıda ki gibi bir link yapısı kullanmalısınız.

<a href="#" onClick="return yazdir()">Sayfayı yazdır</a>

[/sociallocker]Bu yazdırma kodu bilinen en popüler tarayıcıların tümünde sorunsuz çalışmaktadır. Örnek CV çalışmalarınızı internet üzerinden yazdırtabilmek amaçlı bu kodu kullanabilirsiniz.

Aşağıda ki demo sayfasında eğitim bilgilerinin bulunduğu en altta ki yazdır butonunda yukarıda ki kodlar kullanılmıştır.

DEMO