Web Sitesini Google Playde Yayınlamak

Akıllı telefonlar çıktı çıkalı artık her internet sitesi olanın bir android uygulaması var. Elinizde bir siteniz var ve telif haklarına uygun olduğunu düşünüyorsunuz. Neden sizin de sitenizin bir uygulaması Google play mağazasında olmasın ?

AppsGeyser adlı bir site internet siteniz eğer mobil bir tasarıma sahipse, bu işi ücretsiz olarak çok güzel yapıyor. Kullanımı gayet kolay olduğu için AppsGeyser adlı sitede nasıl android apk oluşturulur, “Android uygulama nasıl oluşturulur” adlı makalemizde anlatmıştık. AppsGeyser uygulamanıza reklam koymayan kullanışlı bir android apk hazırlayıcısı. Reklam yerine küçük bir yazı ile programın hakkında sayfasını barındırıyor o kadar da olsun.

AppsGeyser ile mobil tasarımlı sitenizin uygulamasını hazırladıktan sonra size indirme linkinide veriyor, indirme bağlantısını sitenizde yayınlayabilir ve telefonunuzla ziyaret ederek uygulamayı test edebilirsiniz. Ayrıca AppsGeyser indirilme sayısını da tutuyor. Program içerisinde daha sonradan yeni güncellemeler yapabiliyorsunuz. Tab sekmeler, html sayfalar… bir android uygulamada olabilecek herşey. Ancak telefonunuza indireceğiniz her uygulamada eğer o uygulama Google play mağazasından indirilmiyorsa telefon bir sürü gereksiz (belki de gerekli) uyarılar verecektir. Bu uyarılar kullanıcıyı tedirgin edecek belki de indirmekten vazgeçirecektir.

Tam da bu yüzden Google play’de geliştirici hesabına sahip olmanız gerekiyor. 25 dolara satın alınabilen bu hesap, şuan ki kur ve bankaların yurtdışı harcamalara koyabildiği ek ücretler ile 56 lira gibi bir tutara tekabül etmekte. Bir uygulama için oldukça külfetli bir rakam.

Yukarıda gösterdiğim yöntem ile uygulamalarını yapan veya halihazırda android uygulaması olan arkadaşların, uygulamalarını 5 tl ücret karşılığında yayınlıyorum. Uygulamalarınız en başta söylediğim gibi film, dizi, mp3 gibi telif istemeyen konular içermeli, adult sitelerin programlarını yayınlamamaktayım.

 

Konuyu çizmemde ki neden şuan için uygulama yayınlamıyorum.

Referans olarak Google play hesabımda AppsGeyser adlı site ile yapıp paylaştığım kendi bloğum olan ilk uygulamam
Android Uygulamam

Android Uygulamam

Yayınlama süresi 2 saati bulabilmekte.

Bana göndermeniz gerekenler.

Uygulamanızın apk dosyası,

Uygulamanızın adı,

Uygulamanızın telefondan ekran görüntüsü, mümkünse tablet ekran görüntüsü

512*512 pixel png uygulamızın icon resimi

1024*500 png uygulamanızın kapak resimi

Dahil olunacağı kategori (Eğitim, Fotoğrafçılık gibi… kategorileri Google play mağazasından görebilirsiniz.)

Uygulamanın ücretli olup olmayacağı detayları anlatırsınız. Önce iş sonra ödeme…

Ve uygulamanız hazır. Bu arada uygulamamıza bir göz atıp yıldız verebilirsiniz 🙂