Facebook All eklentisiyle sitemize tüm facebook kullanıcılarının üye kayıt formunda ki bilgileri doldurma zahmetinde kurtarıp, kolaylıkla üye olmasını sağlayacağız. WordPress facebook ile giriş yöntemi umarım sitenizin hitini az da olsa arttıracaktır.

Öncelikle Facebook All eklentisini kuralım.

Facebook hesabımıza giriş yapıp, developers sayfasını açalım.

Üst kısımdan sırasıyla Apps ⇒ Create a New App

Facebook uygulama oluştur

Facebook uygulama oluştur

Uygulama adımızı ve Kategorimizi belirledikten sonra Uygulama Oluştur butonu ile uygulamamızı oluşturuyoruz.

Sol kısımda Settings sekmesine tıklayıp, aşağıda ki şekilde alanları dikkatlice dolduruyoruz. Altta bulunan Add Platform butonu ile bu alana iki adet yeni platform ekleyeceğiz. Bunlardan biri App on Facebook diğeri Website platformu, aşağıda ki resimde Basic ayarlarını ve App on Platform kutucuklarına neler yazıldığını görüyorsunuz.

Basic; bu alanda App ID, App Secret, Display Name kutuları otomatik dolu gelmektedir müdahale etmiyoruz. App Domains kısmına sitemizin adresinin başına www ve http:// koymadan ekliyoruz. Contact Email kısmını mutlaka dolduruyoruz.

App on Facebook; bu kısımda Canvas Page kutusu otomatik dolu geliyor. Canvas Url kutucuğuna sitemizin başına http:// ve sonuna /(slash karakteri) koyarak ekliyoruz. Secure Canvas Url kutusuna güvenli bağlantınızı yazmanız gerekiyor örneğin; https://okandiyebiri.com gibi, eğer güvenli bağlantınız yoksa bu kutuyu benim gibi boş geçiyorsunuz. Canvas Fixed Widht butonunu Yes konumuna getirelim.

Facebook uygulama ayarları

Facebook uygulama ayarları

Bir de Website Platformu eklediğimizi söylemiştik, bu alanda ikinci kutucuğa eğer sitenizin mobil bir adresi varsa onu yazıyorsunuz, responsive bir tasarımınız varsa iki kutuyu da aynı şekilde doldurabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey başında  http:// ve sonunda /(slash karakteri) olması… Save Changes butonu ile bu alanı kaydedelim.

Facebook Website Platformu

Facebook Website Platformu

Status & Review sekmesinde resimde gösterildiği gibi butonu aktif hale getiriyoruz. Eğer bu kısmı atlar veya unutursanız uygulamanın sonunda sitenize facebook ile yalnızca kendiniz giriş yapabilirsiniz. Diğer kullanıcılar facebook ile giriş yapamaz zaten burada izinleri vermiş oluyoruz. Uygulamanın facebook tarafında yapacaklarımız bu kadar, bu aşamayı unutur ya da atlarsanız yeniden uygulama oluşturmanıza gerek yok, tekrar buraya gelip bu sekmeye gelip bu küçük sorunu düzeltebilirsiniz.

Facebook General Puplic Ayarları

Facebook General Puplic Ayarları

Yazımın en başında Facebook All eklentisini kurmanızı istemiştim. Gelelim WordPress Admin Panelinde yapacaklarımıza,

Eklentiyi aktif ettikten sonra admin panelinizin sol tarafında Faebook All sekmesi belirir açalım,

Facebook uygulamamızı oluştururken bir App ID ve Api Secret türetmiştik. Oradan bakıp (Settings kısmından) resimde ki gibi doldurun.

Facebook All Eklentisi Basic Settings

Facebook All Eklentisi Basic Settings

İkinci sekmede Wall Post ayarlarını da aşağıda ki gibi kendinize göre yapabilirsiniz.

Facebook All Wall Post

Facebook All Wall Post

WordPress admin panelinizden çıkış yapın. wp-admin sayfanıza giriş yapmak istediğinizde altta ek olarak facebook giriş seçeneğini de göreceksiniz. Kendi hesabınızla giriş yaptığınızda admin olarak gözükeceksiniz, test etmek için farklı facebook hesaplarıyla giriş yapmayı deneyin onlar abone olarak giriş yapacaklar. Bu yetkileri farklı eklentilerle düzenleyebilirsiniz.

Facebook ile giriş

Facebook ile giriş

Temanızda widget olarak kullanıcı girişi alanı olabilir. Şimdi bu butonu oraya taşımayı gösterelim. Yukarıda ki giriş sayfasında, “facebook ile giriş” butonunun üzerinde öğeyi denetle dediğimizde bu butonun kodunu rahatlıkla alabiliriz. Kod içerisinde ki value değerini kendinize göre ayarlayın.

<div class="fball_ui">
    <div class="fball_form" title="Facebook All"><span id="fball-facebook-login">
    <a href="javascript:void(0);" title="Login with Facebook" onclick="FbAll.facebookLogin();" class="fball_login_facebook"><span>Facebook ile giriş</span></a></span></div>
    <div id="fball_facebook_auth">
		<input type="hidden" name="client_id" id="client_id" value="660563437345933">
		<input type="hidden" name="redirect_uri" id="redirect_uri" value="http://sitenizinadresi.com">
    </div>
	<input type="hidden" id="fball_login_form_uri" value="">
</div>

Css kodlarıyla oynayarak butonun şekline müdehale edebilirsiniz. wp-content/plugins/facebookall/assets/css/fball_fbbutton.css

Sonuç olarak şöyle bir görüntü elde edebilirsiniz.

 

Facebook giriş botonunu widget olarak kullanma

Facebook giriş botonunu widget olarak kullanma

Takıldığınız yerleri sorabilirsiniz.

Ecce Pure Teması Kullanıyorum Yazar Giriş Widgeti’nin hemen altına nasıl eklerim?

Taylan arkadaşımız gibi aynı temayı kullanıyorsanız, öncelikle bunun mantığını anlatmakta fayda var ki, diğer eklentilerinizde de bu yöntemi kullanarak değişiklikler yapabileseniz.

Sitenizin wp admin panelinin giriş kısmında “Facebook ile giriş” otomatik olarak çıkıyor bunu biliyoruz. Biz aynı zamanda bunu “Yazar Giriş” Widget’imize eklemek istiyorsak o sayfada öğeyi denetle diyerek mausumuz ile butonu seçiyoruz ve bu butona ait kod bloğunu buluyoruz.

Aşağıda ki videoyu dikkatlice izleyerek kendi facebook giriş kodunuzu kopyalayın.

Videoyu izleyerek kopyalamış olduğunuz kodu, Filezilla veya türevi bir programla sitenizin sunucusuna bağlanarak,

public_html⇒wp-content⇒themes⇒EccePure⇒framework⇒widgets⇒giris.php yolunu takip ederek giris.php dosyasını bilgisayarınıza indirin.

Dosya içerisinde </form> bul ve, </form> kodundan sonra facebook giriş kodunu yapıştırın. Kaydedip sunucunuzda aynı dizine tekrar gönderin.

Buraya kadar doğru bir şekilde yaptıysanız butonu eklemiş oldunuz. Ancak Buton boyutu görünüm olarak giriş alanımıza uyum sağlamadı bunun için de eklentimizin css kodları arasında eşiniyoruz.

Filezilla ile public_html⇒wp-content⇒plugins⇒facebookall⇒assets⇒css⇒fball_fbbutton.css yolunu takip ederek fball_fbbutton.css dosyasını bilgisayarınıza indirin ve içeriğini tamamen şu kodlar değiştirip kaydedin.

#fball-facebook-login a{text-decoration:none;font-size:11px;line-height:14px;background:url("../img/fball_sprite.png") no-repeat scroll left -188px #29447E !important;cursor:pointer;display:inline-block;outline:medium none;padding:0 0 0 1px;;}
#fball-facebook-login span{background:url("../img/fball_sprite.png") repeat scroll 0 0 #5F78AB;border-bottom:1px solid #1A356E;border-top:1px solid #879AC0;color:#FFFFFF;display:block;font-family:"lucida grande",tahoma,verdana,arial,sans-serif;font-weight:bold;margin:1px 1px 0 21px;padding:2px 6px 3px;text-shadow:none;width:255px;}

Css dosyasını yeni haliyle aynı dizine gönderip kaydedin. Çıkış yaptığınızda facebook giriş alanı aktif olacak giriş yaptığınızda ise facebook giriş alanı pasif olacaktır. Görünüm olarak da artık giriş alanına uyum sağlayacaktır.

2016 Güncelleme Facebook Tarafında api oluşturma