Osmanlı Hanedanı dört kıtada yaşıyor

4 kıtada hüküm süren yaşayan Osmanlı Hanedanı’ndan bugün 77 kişi hayatta. 25’i şehzade, 16’sı sultan, 23’ü sultanzade, 13’ü de hanım sultan
Her yerdeler, 4 kıtaya yayılmışlar. Her dilde konuşuyorlar. Bazıları konuşacakları ortak dil bulamadıkları için birbirleriyle iletişim kuramıyor.

Şehzade Osman Selaheddin Osmanoğlu

Şehzade Osman Selaheddin Osmanoğlu

Padişah 5. Murad’ın torunun torunu Şehzade Osman Selaheddin Osmanoğlu, Osmanlı Hanedanı üyelerini bir çatı altında toplayacak vakıf kurmak istediklerini belirterek, bu vakıfla hanedanın genç üyelerini Türkiye’ye daha yakınlaştırmak, Türkiye’de olan biteni bilmelerini ve Türk kültürüyle bağdaşmalarını sağlamak istediklerini söyledi.
Beylerbeyi’ndeki evinde soruları yanıtlayan Osmanoğlu, babası Şehzade Ali Vasıb Efendi ile annesi Mukbile Sultan’ın sürgüne gidişlerini ve hayatlarını anlattı. Babası Şehzade Ali Vasıb Efendi’nin 1903’te Çırağan Sarayı’nda doğduğunu ve 5. Murad’ın torunu Ahmet Nihat Efendi’nin oğlu olduğunu söyleyen Osman Selaheddin Osmanoğlu, annesinin de Sultan 5. Mehmed Reşad’ın torunu Mukbile Sultan olduğunu kaydetti.
Osman Selaheddin Osmanoğlu, ailesinin hikayesini şöyle anlattı:

Ailenin uzun yolculuğu

“Ne yazık ki 1924’te, 21 yaşında sürgüne gitmeye mecbur oldular. Annem o zaman 12 yaşındaymış. Hepsi Sirkeci’den Budapeşte’ye gittiler. Budapeşte’de bir süre kaldılar. Viyana’ya uğradılar, oradan da Nice’e gittiler. Orada 11 yıl yaşadılar. O zaman evli değillerdi, 1931 yılında evlendiler.
1935’de Nice’den Mısır’a gittiler ve son senelerini Mısır’da geçirdiler. Ben 1940’ta İskenderiye’de doğdum. Orada İngiliz okuluna gittim. Biz İngilizce, Fransızca, Türkçe, Arapça konuşurduk. 18’ime kadar Mısır’da yaşadım. Liseden sonra yüksek tahsil için İngiltere’ye gittim. Finans ve muhasebe okudum. Kariyerim İngiltere’de geçti. Orada evlendim. 4 çocuğum vardı, biri vefat etti. 3 çocuğum, 8 torunum var. Hepsi İngiltere’de yaşıyor.
Babamlar ilk seneler, ‘3-5 sene içinde döneriz’ diye düşünmüşler. 1952’de Sultan ve sultanların çocuklarına izin çıktı. Şehzadelere 1974’e kadar izin çıkmadı. Tam 50 sene geçmişti ve babam 71 yaşına varmıştı. Ben de ilk 34 yaşımda geldim. Turist olarak gelirdim. Sonra İngiltere’de emekli oldum ve buraya yerleştim.”

77 hanedan üyesi var

Çocukları ve torunlarının her yaz Bodrum civarında hep birlikte tatil yaptıklarını belirten Osmanoğlu, böylelikle onların da Türkiye ile bir irtibatlarının bulunduğunu söyledi.
Hayattaki Osmanlı hanedanı üyeleri hakkında da bilgi veren Osman Selaheddin Osmanoğlu, 25 şehzadenin yaşadığını, yani babadan oğula Osman Gazi soyundan gelenlerin bulunduğunu, bunların 6’sının da kendisi, 2 oğlu, 3 torunu olduğunu anlattı.

Türkçe bilmeyenler var

Ailenin en yaşlı üyesi olan aile reisi Osman Bayezid Osmanoğlu’nun New York’ta yaşadığını kaydeden Osman Selaheddin Osmanoğlu, ayrıca hayatta 16 sultan, 23 sultanzade, 13 de hanım sultan bulunduğunu, dolayısıyla 77 hanedan üyesinin var olduğunu vurguladı.
Osman Selaheddin Osmanoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bizim aile dağıldığında bazıları Orta Doğu’ya gittiler ve Arapça bilirler, Türkçe bilirler, doğu mantalitesi vardır. Bazıları da batıya gitmişler. Oraya gidenler arasında birçok Türkçe bilmeyen kişi var. Ailede 2 değişik kitle var. Birbirleriyle tanışıyorlar ama bazılarının aralarında konuşabildikleri ortak bir dil yok. Bu çok hazin bir şey. Ben çok şanslıydım. Mısır’da doğdum evde Türkçe konuşurduk, şark usulü büyüdüm, batıda kariyerimi yaptım. İkisine de uyuyorum. Belki diğer kişilerden daha çok aileye hakimim ve yakın irtibatım var.
Bir vakıf kurmak istiyoruz. Bu vakıf bizi daha birleştirsin. Gençleri Türkiye’ye daha yakınlaştırmak için. Türkiye’de olan biteni bilsinler, Türk kültürüyle bağdaşlaşsınlar. Vakıf inşallah bu sene kurulacak. Aile reisimizle konuştum ve Osman Bayezid Efendi Başkan olmayı kabul etti.”

 Babamın doğduğu saraya karşı ev aldım

Beylerbeyi Sarayı’nın yakınında ve babasının doğduğu Çırağan Sarayı manzaralı bir evini satın aldığını belirten Osman Selaheddin Osmanoğlu, “Boğaz’da olmak istedim ve Beylerbeyi nasip oldu” dedi. Osman Selaheddin Osmanoğlu, atalarının yaşadığı saraylara gittiğinde yaşadığı hisleri de ifade ederek, “İlk geldiğimde çok etkilendim” dedi.

 5. Murad’ın piyanosu

Osman Selaheddin Osmanoğlu, evinin salonunda bulunan piyanoya dikkati çekerek, piyanonun büyük dedesi Sultan 5. Murad’ın olduğunu söyledi. “Piyanonun sürgüne gittikleri dönemde bir arkadaşına vermiş. Türkiye’ye döndüğümde, ‘Bu eşyalar sizindir’ diye iade ettiler. Büyük babam demek ki arkadaşlarını iyi seçmiş” dedi.
Şehzade: Babadan oğula Osman Gazi soyundan gelen erkeklerin çocuklarına denir. Osmanlı Hanedanı’na mensup padişah dışındaki tüm erkekler bu unvanı taşırdı.
Sultan: Hanedan soyundan gelen kızlara denir ve ismin sonunda yer alır. Bu unvan şehzadelerde kullanıldığı zaman ismin önünde yer alır, ismin sonuna da “efendi” eklenir.
Sultanzade: Sultanlar hanedana mensup olmayan bir erkekle evlendiğinde doğan erkek çocuklara “sultanzade” denir.
Hanımsultan: Sultanlar hanedana mensup olmayan bir erkekle evlendiğinde doğan kız çocuklara “hanımsultan” denir.

Ayşe Sultan’ın İngiliz eşinden 5 çocuğu var.

Ayşe Sultan’ın İngiliz eşinden 5 çocuğu var.

 

Nerede yaşıyorlar?

TRT için ‘Osmanoğlu’nun Sürgünü’ adlı belgeseli hazırlayan ve hayatta olan Hanedan üyelerini bir araya getiren yapımcı Kerime Senyücel, hanedan üyelerinin 4 ayrı kıtada yaşamlarını  devam ettirdiğini söyledi. Senyücel, hanedan üyelerinin Türkiye, Mısır, Ürdün, Lübnan, Suriye, ABD, İngiltere, Fransa, İsveç ve İspanya’da yaşamlarını sürdürdüğünü belirtti.

Şuan yaşayan şehzadeler

Şuan yaşayan şehzadeler

HANEDAN ÜYELERİ VAKIF ÇATISI ALTINDA BULUŞACAK

Hanedan Üyeleri

Hanedan Üyeleri

10 ayrı ülkede yaşayan Osmanoğulları, TRT için hazırlanan “Osmanoğlu’nun Sürgünü” adlı belgeselin tanıtımı için 2006’da Dolmabahçe Sarayı’nda bir araya gelmişti.

1- Harun Osmanoğlu: Sultan Abdülhamid’in oğlu. Selim Efendi’nin torunu. Hanedan’ın Türkiye’deki aile reisi. Şehzade sıralamasında 5’inci sırada. 2- Osman Vasıf Osmanoğlu: 5. Murat’ın torununun oğlu. Ali Vasıf Efendi’nin oğlu. Londra’da yaşıyor. 3- Selim Cem: Sultan Abdülmecid’in torunu. İsviçre’de yaşıyor. 4- Orhan Osmanoğlu: Harun Osmanoğlu’nun oğlu. Sultan Abdülhamid’in torunu. 5- Kayhan Osmanoğlu: Harun Osmanoğlu’nun oğlu, Sultan Abdülhamid’in torunu. Türkiye’de yaşıyor.  6- Leyla Kadir Schelle Sultan: Sultan Abdülhamid’in torunu. Avustralya’da yaşıyor.  7- Kenize Murad: Sultan 5. Murat’ın kızı Prenses Selma’nın kızı. 8- Bülent Osman: Anne tarafından Sultan Abdülhamid’in torunu. 9- Osman Nami: Sultan Abdülhamid’in kızı. Ayşe Sultan’ın oğlu. Paris’te yaşıyor. 10- Osman Mayatepek: Anne tarafından Abdülmecid’in kızı. Naciye Sultan’ın torunu. Ankara’da yaşıyor. 11- Adile Nami: Sultan Abdülhamid’in torunu. Paris’te yaşıyor. 12- Clara Sultan: Leyla Sultan’ın kızı. Avustralya’da yaşıyor. 13- Murat Orhan: Sultan 5. Murad’ın torunu. 14- Ayşe Osmanoğlu: Osman Vasıf Osmanoğlu’nun kızı. Londra’da yaşıyor.  15- Selim Osmanoğlu: Orhan Osmanoğlu’nun oğlu, Sultan Abdülhamid’in torunu. 16- Şehzade Murat Vasıf Osmanoğlu: 5. Murat’ın torununun torunu, Şehzade Osman Vasıf Osmanoğlu’nun oğlu. 17- Rukiye Nami Osmanoğlu: Osman Nami Osmanoğlu’nun kızı.

 

Bu yazı milliyet.com‘dan alıntılanmıştır.