Kulaklıklar, yıllar önce askeri kontrol radyo sinyalleri ile hayatımıza girmiştir. Daha sonra MP3 çalarlarda müzik dinlemek ve daha iyi ses kalitesi elde etmek için kullanılmaya başlanan minik hoparlör sistemleridir.

Kulaklık Çeşitleri Nelerdir?

Artık umduğunuz ne olursa olsun, kesinlikle ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir kulaklık modeli bulabilirsiniz. Bugün piyasada iki tür kulaklık var. Bu modellerden ilki bilgisayarlar için tasarlanmış büyük kulaklıklar, ikincisi ise mobil cihazlarda ve MP3 çalarlarda kullanılmak üzere tasarlanmış taşıması kolay kulaklık modelleridir. Bilgisayar kulaklıkları, boyutları nedeniyle daha yüksek kaliteli ve daha yüksek sesli hoparlörleri barındırma avantajına sahiptir. Bilgisayar kulaklıklarının dezavantajı elbette büyük boyutları ve taşıması kolay olmamasıdır.

Malzeme Kalitesi Ve Tasarım

Malzemenin kalitesine dikkat etmek büyük önem taşıyor. İyi bir ürün hemen kendini gösterecektir. Birkaç örnek vermek gerekirse plastik kablo yerine örgülü kablo, normal jak girişi yerine altın kaplamalı jak girişi, farklı soketler için jak dönüştürücü işlevi olabilir. Ek olarak, pilin kalitesine ve kablosuz kulaklıkların şarj süresine dikkat edin. Kulak içi kulaklıkların kulağınıza tam olarak oturması için farklı fiş boyutlarına sahip olması önemlidir.

Kulaklıklar, uzun süreli kullanım sırasında sıkarak kafaya zarar vermemelidir. Yine, kulaklıklar takılıp, çıkarıldığında sürekli büküldüğü için, “normal kullanım” altında zamanla kırılmayacak yüksek kaliteli malzemelerden yapılmış olmaları gerekir. Yine kulağı tamamen kapatan kısım nefes alabilir olmalıdır. Aksi takdirde belli bir noktadan sonra terlemenin oluşacağını tahmin etmek zor değildir.

Hangi Kulaklıklar Tercih Edilmeli?

Kulaklıkların isimleri kulağın hangi kısmı için kullanıldığına bağlıdır. Kulak kanalının en dış kısmına takılanlar “kulak içi kulaklıklar”, Kulak kepçesinin üzerine oturana “kulak üstü kulaklıklar” ve kulak kepçesinin üzerine uzanana “kulak çevresi kulaklıklar” denir.

Kulak içi Kulaklıklar

Günümüzde en çok tercih edilen modellerden biri kulak içi kulaklıklardır. Bu kulaklıkların taşınması kolaydır. Bu kompakt modeller aynı zamanda bir cepte veya çantada da kolaylıkla taşınabilir. Kulaklık çeşitlerinde ürünün kalitesine ve özelliklerine bağlı olarak pek çok fiyatlandırma seçeneği bulunurken, kulak içi modellerin diğer modellere göre nispeten daha ucuz olduğu unutulmamalıdır. Bazı kulaklıklar boynu kapatırken, bazıları özellikle kulağın iç kısmına uyan kulak kancaları ile spor yapmayı mümkün hale getiriyor.

Kaynak: https://bahiskralligi.com/