Günümüzde pek çok elektrik veya çeşitli yakıtlarla çalışan teknolojik aletlerde motorlar bulunmaktadır. Teknolojik cihazlarda bulunan bu motorlar insan gücünün yapmakta zorlanacağı işlerli çok rahatlıkla yapmaya yaramaktadır. Peki, bu denli hayatımızda olan bu cihazların çalışma prensipleri nasıldır? Bu soruya şöyle cevap verebiliriz:

  • Eğer elinizde bulunan motor elektrik ile çalışıyorsa bu motorun çalışmasını en basit şekilde elektrikten dolayı oluşan manyetik kutuplar sayesinde olduğunu söyleyebiliriz.
  • Eğer elinizde bulunan motor bir araba motoru ise bu motorlar içten yanma prensibi ile çalışırlar. İçten yanma prensibinde ise kullandığınız yakıtın motor içerisinde yanma odası verilen alan içerisinde yanarak basınç oluşturması ile çalıştığını söyleyebiliriz.
  • Eğer elinizde bulunan motor dıştan yanmalı bir motor ise motorlarda yanma ile oluşan sıcak gaz ile çalışma prensibine sahip motorlardır. Her motorun farklı bir çalışma alanı ve prensibi vardır. Motorlar aynı amaç için kullanılsalar bile daha hızlı, güçlü veya daha az enerji tüketmesi için bile aralarında farklılıklar gösterebilirler.

Motor Türleri

Günümüzde insan gücünün, hızının veya enerjisinin yetmeyeceği pek çok olayda geliştirilmiş motorlar insanların yardımına koşmaktadır. Hayatımızın her alanında etkili olan bu motorlar nelerdir? Bu sorunun cevabı şöyle verilebilir:

  • Araba motorları
  • Jet motoları
  • Elektirik motoru
  • Su motoru
  • Gaz motoru ve bu motor türleri daha da arttırılabilir.

Araba Motorlarının Çalışma Prensibi

Gün geçtikçe daha çok hayatlarımızın içerisinde yer alan arabalar pek çok konuda yardımımıza koşmaktadır. Arabaların çalışmasında ise en önemli etmen araçlarda bulunan motorlardır. Araçlarda bulunan motorlar arabaların büyüklüğüne veya taşıyacağı yük oranına göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda arabalarda bulunan motorlar arabaların ne kadar hızlı gitmesi istendiğine göre de değişim gösterebilir.

Günümüzde kullanılan tüm arabalarda içten yanmalı motorlar kullanılmaktadır. İçten yanmalı motorlarda ise yakıt motorda bulunan yanma odası adı verilen alan içerisinde yanması ile oluşan basıncın motorda bulunan pistonu hareket ettirmesi ile çalışır. Arabalarda bulunan motorlar ilk olarak marştan aldıkları hareketle çalışmaya başlarlar. Daha sonra ise bu hareketle dönmeye başlayan motorların silindiri yakıt ile iç basınç oluşturarak çalışmaya başlar.

Motorlar ve Teknoloji

Her geçen gün daha da gelişen teknoloji sayesinde motorlar daha küçük bir hal almaya başladı, motorların bu denli küçülmesi hem yapımları için kullanılan malzemeden hem de kullanacakları yakıtlardan tasarruf ettirmektedir. Teknolojinin gelişmesi sayesinde motorlar için çok fazla yakıt seçeneği ortaya çıkmıştır.

Bilim insanları son zamanlarda motorlar için tamamen temiz enerji kaynakları aramakta ve bu çalışmalarını her geçen gün daha da ilerletmektedirler. Hayatımızın her alanında kullanılan motorların bu denli gelişmesi geleceğimizde işlerimizin daha kolay ve daha hızlı olacağını göstermektedirler. Eğer geleceğimize bu temiz motor yakıtlarına ulaşım sağlanırsa motorlar tam anlamıyla zararsız bir biçimde hayatımıza girmiş olacaklar.

Kaynakça

Vbet (2022, Jan 21). Vbet giriş adresi güncel giriş 2022. https://vbet.girisadresi.biz/