Köz üstünde su kaynatma

Pet şişe ile ateş üstünde su kaynatma gerekli imkanların olmadığı durumlarda her yerde işinize yarayacak bir pratik işlemdir.

Diyelim ki balığa gittiniz ve yanınıza demlik tencere vs. almadınız ama yanınızda çay yada kahve var nasıl  içerim diye kara kara düşünüyorsunuz.

Ya onca yolu geri dönüp evden alacığız ki bu tamamen keyfinizi kaçırır yada çevrenizde ki yakın evlerde ki kişilerden bu konuda yardım istemek. En mantıklısı bu olsa da her zaman böyle bir ev bulunmaz.

Yada son durum içmemek 🙂

Ama ben sizi bu üç seçenekten  kurtarıp pratik bi teknik söyleyeceğim

Bu gibi yerlere giderken illa yanınıza marketten aldığımız 1,5 ltlik su şişesi almışsınızdır eğer varsa bardakları çıkartın 15 dk sonra kahveniz hazır.

 

[sociallocker]

Önce yapmanız gereken orta dereceli bir ateş yakıp köz olana kadar bekleyin köz olduktan sonra bir dal yardımı ile közü 15 yada 20 cm düz bir şekilde yayın sonrasında 1,5 lt. pet şişenin içinden bir bardak su alın için afiyet olsun ziyan olmasın

Sonra pet şişenin kapağını ister kapatın kapağın üstüne delik açın isterseniz açık bırakın iki şekilde de olur bu işlem bitikten sonra közün ortasına pet şişeyi sabit bir şekilde oturtun etrafına güzelce yaydığımız  közü şişenin etrafına toplayın dahada sabitlensin taş koymayın taş patlar size bir zarar verebilir.

5 dk. sonra pet şişe hafif de olsa buhar etkisi ile orijinal şeklini kaybedecek bu sizi korkutmasın o şekilde kalacaktır ve 15 dk sonra pet şişe içindeki suyun kaynadığını göreceksiniz siz kahvenizi çıkartırken bende sıcak olan pet şişemizi tutmak için yaş bir ağaç dalından çatal keseyim maşa gibi kullanmak için ideal olur.

[/sociallocker]

 

Bu işlemi pet şişiyi ters bi şekilde köze koyarak da yapabilirsiniz ve kolay şişe si ile de olur yalnız iyi yıkamanız gerekli zira koku ve yapıyor tutmuyor

Ve aynı sekilde çay demlemek de kolay suyu kaynattıktan sonra küçük 0,5 lt pet şişe de varsa kapağını süzgeç şeklinde delin çayınız atın ve demleyin alın size otantik doğa demliği

Afiyet olsun 🙂