Sanırım ilk defa başlık haddinden fazla açıklayıcı oldu 🙂 Bu konuda genelde hiç iyi değilimdir. WordPress denen veli nimette short code diye bir özellik var yani kısa kod.. Kısa kod yeni yazı oluştururken bizi uzun uzadıya metin editörümüzde kod yazma zahmetinden kurtarır. Bunun yerine kod fonksiyon dosyasından çağrılır bende bilmiyordum öğrendim 🙂 Kısa kodlar köşeli parantez içinde çağırılır.

Site içi seo açısından da faydalı olduğu kanısındayım, kesin bir bilgi olmasa da en azından ben öyle düşünüyorum. Öncelikle kısa kod fonksiyonunu anlayalım.

function galeri_reklam() {
return 'buraya kodlarımızı yazıyoruz'
;}
add_shortcode('reklamim', 'galeri_reklam');
  •  1. Satırda fonksiyonumuza galeri_reklam şeklinde diğer fonksiyonlardan farklı benzersiz bir isim verdik.
  • 2.Satırda tek tırnakların arasına html kodlarımız geliyor, js ve css de çalışıyor ancak ben php çalıştıramadım çalışır-çalışmaz net bir şey söyleyemeyeceğim.
  • 3.Satırda ise 2.Satırda tek tırnak arasına yazdığımız kodu nasıl çağıracağımızı belirliyoruz. Yukarıda ki örnekte kısa kod adını reklamim olarak belirlemişim.Demek ki yeni yazı oluşturken kullanmam gereken kod köşeli parantez içinde [reklamim] olacaktır.

Adsense reklamınızı tam olarak bu iki tırnak arasına yerleştirebilirsiniz. Veyahut sizin aklınızda ne varsa…

Hemen bir örnek fonksiyon oluşturalım. Daha iyi anlayalım. Fonksiyon oluştururken öncelikle böyle bir şeye ihtiyacınızın olması gerekir, fuzuli bir kod kalabalığı da sitenizi yavaşlatır.

Senaryo: Sitemizde bazı yazılarımızın en altına

“Lütfen yapamadığınız yerleri yorum bölümünde sorun, size vermiş olduğum cevap ile diğer yapamayan arkadaşların aklında ki soru işaretlerini de gidermiş olacağım ayrıca bana iletişim sayfamdan özel olarak ulaşabilirsiniz.”

gibi bir yazı yazmak isteyelim. Bunu her seferinde yazmak zor gelebilir. Halbuki [yorumla] şeklinde bir kısa kodla da aynı yazıyı getirebiliriz. Öncelikle yazımızı biraz süsleyelim daha anlaşılır ve dikkat çekici kılalım.

Admin Paneli ⇒ Yazılar⇒Yeni Yazı yolunu takip ederek kısa kod oluşturmak istediğimiz yazımızı düz yazı olarak ekleyelim, gerekli yerleri kalın ve renkli yazalım gerekli kelimelere link verelim.

Kısa Kodumuzu oluşturuyoruz

Kısa Kodumuzu oluşturuyoruz

Dikkat çekmek istediğimiz kelimeleri kalınlaştırdık, renklendirdik ve iletişim sayfasına link bile verdik, yazıyı ortaladık. Kodu almak için Görsel Editörden⇒Metin Editörü’ne geçiş yapıp kodu kopyalıyoruz.

Metin editörümüzden yazdığımız yazının kodunu kopyalayalım.

Metin editörümüzden yazdığımız yazının kodunu kopyalayalım.

Lütfen yapamadığınız yerleri yorum bölümünde <span style="color: #ff0000;"><strong>sorun</strong></span>, size vermiş olduğum<span style="color: #008000;"><strong> cevap</strong></span> ile diğer yapamayan arkadaşların aklında ki soru işaretlerini de gidermiş olacağım ayrıca bana <strong><a title="İletişim" href="http://okandiyebiri.com/iletisim/">iletişim</a></strong> sayfamdan özel olarak ulaşabilirsiniz.

Şimdi de bu yazının kodunu fonksiyonumuzla beraber verelim.

function yorum_birakin() {
return 'Lütfen yapamadığınız yerleri yorum bölümünde <span style="color: #ff0000;"><strong>sorun</strong></span>, size vermiş olduğum<span style="color: #008000;"><strong> cevap</strong></span> ile diğer yapamayan arkadaşların aklında ki soru işaretlerini de gidermiş olacağım ayrıca bana <strong><a title="İletişim" href="http://okandiyebiri.com/iletisim/">iletişim</a></strong> sayfamdan özel olarak ulaşabilirsiniz.'
;}
add_shortcode('yorumla', 'yorum_birakin');

Yukarıda ki kodu temamızın functions.php dosyasına php kapanış tagından önce ekleyip kaydettikten sonra, bundan sonra ki her yazımızda yazımızın bitimine doğru [yorumla] kısa yolunu kullanarak;

Lütfen yapamadığınız yerleri yorum bölümünde sorun, size vermiş olduğum cevap ile diğer yapamayan arkadaşların aklında ki soru işaretlerini de gidermiş olacağım ayrıca bana iletişim sayfamdan özel olarak ulaşabilirsiniz.” yazısını yazdırabiliriz.

Sanırım buraya kadar kısa kod nedir nasıl kullanılır yaladık yuttuk. Ben bazı paylaştığım fotoğraf galerilerinde sayfalama özelliğini kullanarak her fotoğrafı farklı bir sayfada gösteriyorum. Fotoğraf galerimde genel sunumu bozduğu için bu sayfada da var olan sayfa içi reklamı kullanamıyorum. Dolayısıyla benim sayfalandırdığım fotoğraflar arasına reklamlar yerleştirmem gerekiyor, işte bunu nasıl yaparım diye düşünürken bu kısa kod denen meretle tanıştım. Fonksiyon ile eğer reklamı kısa kod içine atarsam kolaylıkla [reklamim] yazdığım her yere bu reklamı ekleyebilecektim. Hayal etmekle yetinmeyip, yaptım göstermek gerekirse;

Sonuç olarak bu fonksiyonu öğrendikten sonra biraz yaratıcılık birazda ihtiyaç nedenlerini zorlarsanız çok güzel kısa kodlar türetebilirisiniz.