WordPress’in güncel sürümü olan 4.1.1 olan sürümünde bile maalesef böyle bir özellik hala yok, neden koymazlar anlamış değilim. Onun yerine parola korumalı sayfalar var ancak o da isteğimizi karşılamıyor. Çünkü parola korumalı sayfaların mantığı şu şekilde çalışır. Bir sayfayı parola korumalı olarak oluşturursanız. Sadece parolayı bilenler o sayfayı görebiliyor. Dolayısıyla sayfayı görmelerini istediğiniz ziyaretçilerinize parolayı ulaştırmanız gerekiyor. Bu da sayfayı üye olmamış ziyaretçilere kısıtlma konusunda çok amatörce bir işlem olmuş oduğunda tercih edilen ve önerilen bir yöntem olmuyor. Bundan dolayı bu yazımda WordPress üyeye özel sayfa oluşturmayı anlatacağım. Bu işlem için hiç bir eklenti kullanmadan küçük bir kod eklemesi yaparak işlemi tamamlayacağız.

Üyelere özel sayfa oluşturmak

Bu işlem için öncelikle sıradan ziyaretçilere göstermek istemediğimiz sayfamızı belirleyelim. Kendi sitemde bu özelliği uygulamış olduğum bir sayfadan bahsederek nasıl yapılır kısmını ele almak istiyorum. Sitemde sıradan ziyaretçilerin ziyaretinde, onların bu sayfayı üye olmadan göremeyeceklerine dair bir uyarı verdirerek, üye girişi yaptıktan sonra ise görmelerini istediğim kısımı daha önceden oluşturmuştum. Üye girişi yaptıklarında da mantık olarak o uyarı ile karşılaşmayacaklar.

Bu sayfayı oluşturmak için, WordPress temanızda sayfa şablonlarından faydalanacaksınız. Şablonunuzun yazı kısmına aşağıda ki kodu ekleyin.[sociallocker id=4715]

if(is_user_logged_in() ) {

Üyeler bu kısmı görebilir. Bu kısma görmeleri istediği alanı ekleyin.

}else{

Ziyaretçilere yalnızca bu kısım görünür. Bu kısma bir uyarı yazabilirsiniz.
}

[/sociallocker]Doğru şekilde işlemi yaptıysanız aşağıda ki demoya benzer bir sayfanız olacak. Demoda bulunan sayfayı üye olarak ve üye çıkışında bulunup ziyaretçi olarak ziyaret etmeyi deneyin.