Şüphesiz WordPress’in en değerli özelliklerinden bir tanesidir. Yazı ekleme alanında, yazının en sonunda görünür bu kısım. Bugün bununla ilgili küçük bir örnek hazırlayacağım. Ama öncelikle WordPress Özel Alan kullanarak neler yapabiliriz onu anlamaya çalışalım.

WordPress Özel Alan Ne İşe Yarar?

Çoğu sitede “Demo“,”İndir” butonlarını görmüşsünüzdür, hatta şuan bu sitede öyle alanlar mevcut. İşte bu butonlar özel alan kullanılarak yapılıyor. Gerekli kod eklemesini single.php dosyasına yapacağız. Bu eklemeyi yaptıktan sonra, WordPress admin panelinizde yazı yazma editörünüzün sonunda bulunan “Özel Alanlar” kısmını kullanabileceksiniz.

Sadece indir butonları mı yapılır? Tabi ki hayır ekleme yapacağımız kodun, mantığını kavradıktan sonra sizin yaratıcılığınıza kalıyor herşey, isterseniz bir fiyat birimi ekleyebilirsiniz veya zorluk derecesi gibi şeyler.

WordPress Özel Alanlar Yapımı

Ben bu örneğimde Demo ve İndir butonları eklemeyi göstereceğim. İşin css kısmında ise hiç bir kod eklemesi yapmadan temamın kendi css kodlarından faydalanacağım.

Başlayalım;

Temamızın single.php dosyasını notepad++ programıyla açalım ve özel alanımızın nerede görünmesini istiyorsak artık bir yer belirleyelim. Bu yer tespitini kodlar arasına “buraya ekleyeceğim” yazarak temanızda yer tespitini yapabilirsiniz. Önizleme yaptığınızda “buraya ekleyeceğim” yazısı temanın hangi bölümünde görünüyorsa kodları o kısma eklerseniz daha kolay olur.[sociallocker id=4715]

<?php $alan = get_post_meta(get_the_ID(),'indir', true);?>
<?php if ($alan):?>
<div style="float:right"><a class="button large" href="<?php print $alan ?>" target="_blank">DOSYAYI İNDİR</a></div>
<?php endif; ?>

[/sociallocker]Yukarıda alan adında bir “alan” belirledik ve alan adlı alanımızı, özel alanımıza eşitledik. Özel alanımızın adını da indir koyduk. Ardından “eğer” dedik ve özel alanımıza admin panelden bir değer girilmişse bunu yazımın içinde göster, girilmemişse gösterme dedik. Bu botonun yazılarımız sonunda görünecek adını da “DOSYAYI İNDİR” olarak belirledik.

Daha sonra herhangi bir yazımızı WordPress admin panelinden açarak yazı sonuna geliyoruz Özel Alanlar isim kısmında indir özel alanını seçip değer kısmına ise indirme linkimizi yazıp kaydediyoruz. Bunu her yazımızda yapabiliriz. Eğer sizde Özel Alanlar görünmüyorsa, admin panelinizin en  üstünde Ekran Tercihleri alanını açıp Özel Alanlar kısmına tik işareti koyarsanız yazı sonunda özel alanlar görünecektir. Demo butonunuzu da aynen indir butonu gibi yapabilirsiniz.

Aşağıda bu yazıya sağlı sollu eklenmiş demo ve indir butonlarını göreceksiniz, bunları nasıl bir şey yapmaya çalıştığımızı anlamanız açısından kendi özel alanımdan ekledim.