Mobilden gelen ziyaretçileri javascript yöntemiyle m.siteadresi.com gibi bir adrese yönlendirebilmek için internette bir çok kod paylaşılmış ancak bende bir türlü çalışmadı, php ile bunun oluru var mıdır diye araştırırken. Şöyle bir şey buldum ve bloğumun değerli notları arasına girsin diye de hemen kaleme aldım.

http://mobiledetect.net/ adlı siteden gerekli dosyaları indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyaları rar içerisinden çıkardığınızda size lazım olacak tek dosya Mobile_Detect.php adlı dosyadır. Rardan çıkardığınız diğer dosyaların tümünü silebilirsiniz. Sitemizin dosyaları arasında index.php adlı dosyanızla veya index.html adlı dosyanızla aynı kalsörde tutun. Eğer index dosyanız .html uzantılıysa php olarak kaydedin çünkü içerisine php kod ekleyeceğiz yoksa kodlar çalışmaz.

Mobile_Detect.php dosyasını ekledikten sonra index dosyanızın en tepesine şu kodları yapıştırın.

<?php
include("Mobile_Detect.php");
$Tarayici = new Mobile_Detect();
if($Tarayici->isMobile()==TRUE or $Tarayici->isTablet()==TRUE){
echo "<meta http-equiv=\"refresh\" content=\"0;URL=http://m.siteadi.com\"> ";
exit;
}
?>

İşaretli olan satırda m.siteadi.com kısmını yönlendirmek istediğiniz site adresine göre düzenlemeyi unutmayınız. Bu şekilde yaptığınızda telefonunuz ne marka olursa olsun. Belirlediğiniz adrese yönlenirken masaüstü ziyaretlerde daima sizin index.php dosyanız açılacaktır.