Nodepad ++ editöründe kod yazan webmaster arkadaşlar bir çok kodu; kod tamamlayıcısı olan Zen Coding eklentisi sayesinde daha hızlı ve daha kolay yazabiliyor. Uzun zamandır nasıl yapılır konusunda pek sağlıklı bir şey bulamamıştım. Çünkü eklentinin adını bilmiyordum, dolayısıyla google’da notepad ++ kod tamamlama şeklinde saçma bir arama yapıyordum. Derken youtube’de rast geldiğim bir kaç video sayesinde bu eklentinin adını öğrenmiş oldum. Kurulumu tamamladım ancak yine de çalıştıramadım.

Editöre html:xt yazdığımda ve ctrl+alt+enter tuşlarına aynı anda bastığımda bana aşağıdaki kodu otomatik yazması gerekiyordu.

Notepad ++ Zen Coding Kod Tamamlama Eklentisi

Notepad ++ Zen Coding Kod Tamamlama Eklentisi

Tabi yazmayınca sorunu araştırdım, kimileri buna windows 8 de çalışmıyor diye bir kılıf uydurmuş, evet denemiş olduğum bilgisayarım windows 8 işletim sistemine sahipti. Kimiside notepad ++ programının bir hatası ve artık çalışmıyor şeklinde bir kılıf giydirmiş. Peki o zaman bu lanet şeyi millet nasıl yapıyordu?

Zen Coding eklentisi ctrl+alt+enter tuşlarıyla çalışıyor. Ben de kısayol düzenleyicisine göz attım. Bu komuta tanımlanmış iki işlem gördüm alakasız olanı kaldırınca sorun düzeldi. Aşaıda bunun nasıl yapıldığyla alakalı bir de video çektim. Zen Coding eklentisinin bir download linkini verseydin bari demenize de gerek yok, çünkü notepad ++ plugin listesinde mevcut.
[sociallocker id=”4717″]

[/sociallocker]