Merhaba webmaster arkadaşlar tiptitle diye bir sorun var aslında sorun da denemez. Tiptitle sorununun çözümünü ve hikayesini size şöyle özetleyeyim. Geçenlerde bir arkadaşımın başına gelmiş, olay şöyle; sitesinin altına eklediği dost siteler linklerine ”kaynağı görüntüle” yada ”öğeyi denetle” şeklinde bakıldığında bazı tarayıcılarda olması gerektiği gibi title şeklinde gösterilirken, bazı tarayıcılarda ise(Choreme ile test etmiştim) tiptitle şeklinde gözükmekteydi. Bu enterasan durum kafamızı karıştırmakla beraber, bize bir sorun gibi gözükmesi sinir bozucu bir durum olması için yetti ve arttı da.

Enterasan olan bir diğer durum ise ftpden siteye bağlandığınızda ilgili dosyayı note ++ gibi bir programla açtığınızda tiptitle değil title olmasıydı. Tarayıcıların bunu farklı yorumlamasının nedeni, tabi ki her tarayıcının aynı mantık ve sistemle çalışmamasıydı. Sistemimizde virüs de olmadığına göre bu olsa olsa bir javascriptin işiydi.

Temalarımızda kullandığımız java script kütüphanesinden tooltip adlı js dosyasının marifetiydi bu. Tooltip genel olarak sitede menü gibi kategori gibi bölümlerde ki linklerin üzerine maus ile gelindiğinde pek bir afilli açıklama balonu gösteren bir eklenti. Sorunu kökten çözmek için bu header bölümünden yani bu js dosyasının çağrıldığı kısımdan kaldırmalısınız. Temanızda bozulmalara neden olacaksa şayet, bu eklentinin sitenizin en alt footer bölümü diğer bölümlerden ayrı bir şekilde bağımsız çalışıyorsa o kısımdan muaf tutmalısınız ki oraya eklenen site linkleri etkilenmesin.

Sonuç olarak tiptitle sorunu pekte panik yaratacak bir durum olmamakla beraber, tarayıcıların da aynı düzeyde gelişmemesini de göz önünde bulundurursak pekte üzerinde durulacak bir şey değil.