Sorunsuz Site Taşıma

WordPress sitenizi taşırken genelde oluşabilecek sorunlara ve bunların çözümlerine, sıfır sorunla bir wordpress siteyi nasıl taşıyacağınızı anlatıyorum.

İşimizi şansa bırakmamak adına taşıyacağımız siteye ftp programlarından herhangi biri ile bağlanıp dosyalarımızın yedeğini alalım, ayrıca mysql’e giriş yapıp veri tabanımızın da yedeğini alalım bu yedekleme işlemini sitenizde bulunan eklentilerle yapmayın. İşinizi sağlama almak adına sitenizin cpanel’inden alın.

Gelelim siteyi nasıl taşıyacağımıza :

  • İlk olarak taşıma yapacağımız yedekleri FTP ve MYSQL şeklinde alıyoruz.
  • Daha sonra taşıyacağımız yere FTP yedeğimizi yüklüyoruz.

 

  • Eğer domain değişimi söz konusu olacak ise Notepad++ indirip kuruyoruz. Yedeğini aldığımız MYSQL i Notepad++ yardımıyla açıyoruz. Daha sonra CTRL + F kombinasyonuyla arama erkanını açıyoruz. Sekmelerden BUL un yanında bulunan DEĞİŞTİR sekmesini tıklıyoruz. Aranacak kısmına eski domaini yazıp BUNUNLA DEĞİŞTİR kısmına da yeni domaini yazıyoruz. Daha sonra DEĞİŞTİR butonuna  bulma işlemi bitinceye dek basıyoruz. Bu işlemden sonra eski domain yerine yeni domaini atamış oluyoruz. Eğer bunu yapmazsanız sitenizin admin paneline girmeye çalıştığınızda eski sitenize gidecektir.
  • wptasima-300x178
  • Domain değişimi söz konusu değilse yeni hosting deki veritabanına MYSQL yedeğini import ediyoruz.
  • wp-config.php anadizinde (siz adını ve yolunu değiştirmişte olabilirsiniz.) bulunan dosyayı açıp yeni veritabanı bilgilerini giriyoruz.
  • En son WP admin panelinde Ayarlar -> Kalıcı bağlantılar bölümüne girip değişiklik yapmadan kaydediyoruz.

Bu işlemler sonucunda WP site sorunsuz olarak taşınmış olacaktır.

Ek olarak diğer scriptleri kullanan sitelerinizi de bu mantıkla başarılı bir şekilde taşıyabilirisiniz.