Web sitelerinin büyük logolarının dışında bir de tarayıcılarda site adının başında beliren küçük logoları bulunur bunlar genellikle harf (Site adının baş harfi) veya minik maskotlardan oluşur. Siteye favicon nasıl eklenir kısmına gelirsek, öncelikle bu faviconu oluşturmalısınız. Bunun için online favicon yapabileceğiniz siteler mevcuttur. Bu sitelerde tasarladığınız faviconunuzun sonu .ico  şeklinde biter, genellikle webmasterlar bu iconları kök dizinde bulundururlar, index sayfasına küçük bir kod ile çağırırlar. Aşağıda ”Siteye favicon ekleme” makalemi yazarken ziyaret halinde bulunduğum üç sitenin faviconunu görüyorsunuz.

favicon-yapimi

Genelde harflerden oluşur demiştik, yukarıda ki sitelerden iki tanesi harf seçerken diğeri bir logo tarzında bir görsel tercih etmiş.

Online olarak sitenize favicon oluşturmak için googleda yüzlerce site bulabilirsiniz bence en kullanışlısı bu site oluşturduğunuz faviconu sitenizin sunucusuna gönderdikten sonra, index sayfanızda <head> tagının hemen altına şu kodu ekleyelim.

<link rel="shortcut icon" href="/favicon.ico">

Peki sunucu size ait değilse, yani sitenizi bedava site hizmeti veren ancak ftp desteği sağlamayan .ico formatında ki dosyaların uploadına izin vermiyorsa ne yapabiliriz.

Bu gibi durumlarda faviconunuzu bu formatı destekleyen başka bir yükleme sitesine yükleyip yol gösterebilirsiniz veya 64×64 lük olarak ayaralayıp png formatında kaydederek, imageshack.us sitesine uplad edebilirsiniz. Faviconunuzun linkini aşağıdaki kod gibi çağırabilirsiniz.

<link rel="shortcut icon" href="http://img381.imageshack.us/img381/2363/favicon.png">

Sitenizi bedava-sitem‘den oluşturduysanız kullanmanız gereken kod biraz farklı

bedava-sitem favicon ekleme

<link rel="icon" type="image/png" href="RESIMADRESI">